top of page

Çemen Otunun Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır?

Çemen otu, hem ot hem de tohum olarak tüketilebilen ve sağlığa yararları ile bilinen yüzyıllardır bitkisel tedavi yöntemi olarak da kullanılan bir ot çeşididir. Çin’den Akdeniz’e kadar pek çok alanda yetiştirilen ve kullanılan bu ot, Yozgat ve Kayseri bölgelerinde çaman adını alır. Çemen otunun, Ortadoğu ve Hint mutfağında önemli bir yeri bulunur. Ortadoğu kültüründe bu ot, yemeklerde ıspanak gibi tüketiliyor.

Çemen Otunun Faydaları

Çemen otu, içerdiği antioksidanlar sebebiyle vücudu toksinlerden arınmasını sağlar.

Çemen tohumu, kötü kolesterolü içerecek bileşenler içerir ve kan akışının düzenlenmesini sağlar.

Kandaki yağı ve karaciğerdeki toksinleri temizleyerek cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini en az seviyeye indirir.

Vücuttaki iltihabın kurutulmasını sağlar ve kanserli hücrelerin azalmasına yardımcı olur.

Cilt üzerinde ortaya çıkan enfeksiyonların tedavisinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Tüketilen 100 gram çemen otu, günlük demir ihtiyacını karşılar. Bu sebeple anemi gibi kan rahatsızlıklarına yakalanma riski önemli miktarda azalır.

Yüksek oranda lif içerdiğinden gün boyu tokluk hissi verir ve kilo verilmesine katkı sağlar.

İçindeki antioksidanlar sebebiyle vücudu zararlı toksinlerden arındırır ve yaşlı hücreleri ortadan kaldırır. Genç hücreler artar.

Sinir sistemini dezenfekte eden bu ot, depresyon ve yorgunluk oluşumunu azaltır.

Çemen otu, kan şekerini düzenleyerek, diyabet hastalığının ilerlemesini engeller.

Çemen otu, mide mukozasını koruyarak ülser ve reflü rahatsızlıklarının oluşumunu engeller.

2016-2017 yıllarında yapılan bir araştırmaya göre bu ot, zihni güçlendiriyor ve unutkanlığın önemli ölçüde azaltılmasını sağlıyor.

Regl dönemindeki kadınların kas ağrısını ve şiddetli sancıları önemli miktarda azaltarak, yeni doğum yapan kadınların ise günde 600 mg bu otu tüketerek süt oranını arttırabilir.

Egzersizle birlikte tüketilen çemen otu, kas kütlesinin artmasını sağlar.

Çemen Otunun

Çemen Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Çemen otu çayı, çemen otunun tamamen toz haline getirilip bir kaba koyulup çayın demlenmesini bekleyerek elde edilir. Çay demlendikten sonra bir süzgeç yardımı ile çay süzülerek için. Dilerseniz bu çaya bir çay kaşığı kadar bal ekleyerek ve tadını zenginleştirerek de tüketimini sağlayabilirsiniz. Bu çayı soğuk suyla demleme yöntemi kullanacaksanız 500 milimetre suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar çemen otu katarak 3-4 saat kadar çayın demini almasını bekledikten sonra süzme işleminden geçirip tüketebilirsiniz.

Çemen Nerelerde Kullanılır?

Çemen otu tohumu kurutulup öğütülerek elde edilen toz baharat olarak kullanılır. Bu baharat, soslara, kahvaltılıklara ve pastırmalara katılarak kullanılıyor. Bunun yanında et yemeklerine, turşulara ve çorbalara koyularak lezzet katılması sağlanır. Çemen otunun yaprakları da tıpkı bir ıspanak gibi ayıklanıp temizlendikten sonra yemek olarak tüketiliyor. Bu bitkinin yapraklarının acımtrak ve kekremsi bir tadı bulunuyor.

Aynı zamanda çemen otunun tozu ile çay yapılıp bu şekilde de tüketilebiliyor. Bu ötün, göğüs büyütme etkisi de bulunur. Bu etkiden faydalanabilmek için çemen otu tohumunu öğütüp çemen otu yapı ile iyice karıştırarak macun kıvamına getirdikten sonra göğüs uçlarınıza masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra cildinizi güzelce ılık su ile temizlemeyi ihmal etmemeli ve en fazla haftada iki defa bu yöntemi uygulamalısınız.

Çemen otunun bilinen ciddi bir yan etkisi ve zararı bulunmuyor. Fakat her şeyde olduğu gibi bu otu da dozunda kullanmak gerekiyor. Aksi halde alerjilere ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bu ürün, östrojen hormonu salgıladığı için kan sulandırıcı etkisi bulunuyor. Bu sebeple özellikle de kan hastalığı bulunanların ve kan sulandırıcı hap kullananların bu otu dikkatli bir şekilde kullanması gerekir.

#ÇemenOtu

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page