Çin Uzay Yarışı İçin Kollarını Sıvadı

Çin, son zamanlarda insanlı uzay seferleri, Ay ve Mars Keşif görevleri, uydu teknolojisi gibi güçlü adımları ile Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın öncüsü olduğu uzay yarışında yeni ve taze bir güç olma yolunda ilerliyor.

Çin, Soğuk savaş döneminde başlayan uzay yarışındaki bayrağı yeni yüzyıla taşıyarak lider olmayı hedeflemekte. Çin, son 20 yılda üretmiş olduğu roket, uydu, mekik, keşif araçları ve diğer donanımlar ile uzay programını geliştirme konusunda son derece ciddi bir gelişme kaydetti.

Son dönemlerde uzay keşfinde iyi gelişmeler yaşayan Çin, insan kullanılarak yapılan uzay seferlerinde ABD ve Rusya’nın yanında üçüncü olarak konumunu netleştirdi.

Ay’a Keşif Görevi

Çin Uzay

2019 yılında “Çang 4” adlı robotik aracını Ay’ın karanlık yüzünü incelemek için gönderen Çin, bunu başarabilmiş olan ilk ülke oldu. Ay’ın Karanlık yüzünden örnek toplaması planlanan “Çang 5” aracını da 24 Kasım’da uzaya fırlattı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) 2023 – 2024 Yıllarında yeni bir Ay görevine başlayacağını duyurdu. Kaya ve toprak başta olmak üzere “Çang 6” aracını ve Ay’ın güney kutbuna keşif yapmak üzere “Çang 7” aracını görevlendirdiğini bildirdi.

Çin mitolojisinde Ay tanrıçasının adını taşıyan bu keşif görevleri ülkenin uzay yarışındaki iddiasını ortaya koymakta. NASA ise Yunan Ay tanrıçasının adını verdiği “Artemis” adlı yeni keşif görevi kapsamında 2024 yılına kadar yeniden Ay’a insanlı sefer düzenlemeyi planlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi hedeflenen seferlerin ardından Ay’ın yörüngesine uzay istasyonu kurarak Mars’a insanlı seferler düzünlenmesi için basamak kurmayı hedefliyor.

Mars İçin Keşif Görevi

Çin bir yandan Mars keşif görevi için uydu ve gezginci robottan oluşan “Tienvın-1″i 23 Temmuz’da Kızıl Gezegen’e yolladı.

Çin’in güneybatısında Hainan Adası’nda olan uzay merkezinden atılan uydu ve gezegenci robotun fırlatılıştan 45 dakika sonrasında Dünya yörüngesinde Mars’a transfer edileceği konuma ulaştığı bildirildi. Keşif araçlarının 7 aylık yolculuk sonrasında Mars’a ulaşması planlanmakta.

Çin 2011 yılında Rusya iş birliği ile Mars’a uydu yollamaya teşebbüs etmiş lakin uydu Dünya yörüngesine ulaşamadan atmosferde yanarak tahrip olmuştu.

Çin dilinde “göklerdeki hakikatı aramak” anlamına gelen “Tienvın” misyonu, adını milattan önce 4. yüzyılda yaşayan bir çinli şair olan Qu Yuan’ın dizelerinden almakta.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör