top of page

Şekersiz Fındık Ezmesi Üretildi, Talepler Başladı

Şekersiz fındık ezmesi üretildi, 3 ülkeden talep geldi.

Türkiye’nin dünya ticaretinde lider olduğu fındığın şekersiz ezmesi üretildi. Diyabet hastalarının da tüketebileceği, kan şekerini dengeleyip, bağışıklık sistemini güçlendiren bu fındık ezmesi, iç piyasanın yanı sıra Almanya ve Avustralya’ya ihraç edilirken, ABD’den de talep geldi.


Dünya fındık üretimi ve pazarının büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye’nin fındık ambarı Doğu Karadeniz’de, fındıkta katma değerli ürünler üretilmeye devam ediliyor. Giresun’da Entegre Fındık İşleme Tesisleri’nde (EFİT) fındığın şekersiz ezmesi üretildi. Fındık ezmesinin içeriğinde şeker yerine, ‘isomalt ve inulin’ kullanıldı. Şeker pancarından elde edilen tek şeker ikamesi olan isomalt, ezmenin bileşiminde dolgu ve tatlandırıcı amaçlı şeker yerine kullanılıyor. Şekerin yarısı kadar enerji değerine sahip olan isomaltın, kilo kontrolüne yardımcı olduğu ve çok düşük glisemik indekse sahip olması nedeniyle diyabet hastaları için öneriliyor. Hindiba bitkisinin özünden elde edilen ve %100 doğal olan inulinin ise yüksek lif ve prebiyotik kaynağı olduğu bu nedenle kan şekerini dengeleyip bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Fındık ezmesi, iç piyasanın yanı sıra Almanya ve Avustralya’ya ihraç edilirken ABD’den de talep geldi.

Şekersiz

“YURT DIŞINA İHRAÇ EDİLECEK”

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık ve fındık mamulleri konusunda ürün çeşitliliğini artırarak, fındığa değer katma çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Ürün geliştirme çalışmaları sonucunda üretilen şekersiz fındık ezmesinin iç piyasanın ardından yurt dışında da raflardaki yerini almaya hazırlandığını dile getiren Lütfi Bayraktar, “Şu ana kadar Almanya ve Avustralya’ya ihracatı gerçekleştirilen ürüne, Amerika Birleşik Devletleri’nden talep geldi. Görüşmelerin ardından gerçekleşen anlaşmalar sonucunda yeni ürün önümüzdeki günlerde ABD’de satışa sunulacak” diye ekledi.

Şekersiz

“AR-GE VE ÜR-GE’YE AĞIRLIK VERİYORUZ”

Lütfi Bayraktar, “Son beş yıl içerisinde Ar- Ge ve Ür- Ge çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bu çalışmaların karşılığını almaya başladık. Şeker ilavesiz fındık ezmesi bunun meyvelerinden sadece bir tanesi. Birkaç aydır iç piyasada satışta olan ürünümüze yavaş yavaş yurt dışında da talepler gelmeye başladı. Biz bu ürüne çok güveniyoruz. İnanıyorum ki 2021 yılında, diğer ürünlerimiz gibi bu yeni ürünümüz de tüketicilerin vazgeçilmezlerinden biri olacak” diye konuştu.


#FındıkEzmesi

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page