2021 Yılının Yeni Trafik Ceza Ücretleri Belli Oldu

2021 yılının yeni trafik ceza ücretleri belli oldu.

Trafik cezalarının %9,11 oranında artmasıyla 2021 yılının en düşük cezası 113 TL ile taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere, en yüksek ceza ise 35.699 lirayla işletme şartlarına uymadan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlara uygulanacak.


Trafik cezaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre yeni yılda %9,11 oranında yeni zammı ile uygulanacak.

Resmi Gazete’de 28 Kasım’da yayımlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği”nde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yeniden değerleme oranının %9,11 olarak belirlenmesinin ardından yarından itibaren uygulanacak trafik ceza miktarları da güncellendi. Buna göre, 2021 yılının en düşük cezası, taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 113 TL olarak kesilecek. En yüksek ceza ise 35.699 TL ile işletme şartlarına uymadan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlar için uygulanacak.

Yetkisi olmadığı halde aracında “çakar” tabir edilen ışıklı/sesli uyarı sistemlerini kullananlara 1.339 TL ceza verilecek. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse ayrıca tescil plakasına da aynı miktarda ceza uygulanacak. Araç tescil belgesini araçta bulundurmayanlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında bir yere takanlara 122 TL para cezası kesilecek.

 “144 TL CEZA EMNİYET KEMERİNİ TAKMAYANA”

Park ve duraklama yasaklarına, dönüş ve geçme kurallarına, kavşaklarda geçiş hakkına, indirme ve bindirme kurallarına uymayanlar, emniyet kemeri, kask ve koruma gözlüğü kullanmayanlar, trafik kurallarına uymayan yayalar ile araçlardan çöp atanlar ve araçlarda yüksek seste müzik açanlar 144 TL ile cezalandırılacak.

Engellilere ait alanlara park edenlere 288 TL ceza verilecek. Araç yükleme kurallarına uymayanın cezası 300 TL’den 7.369 TL’ye kadar değişecek. Kırmızı ışık ve şerit ihlali yapanlara, %30 oranına kadar hız sınırını aşanlara, araç sürerken cep telefonu kullananlara, araç muayenesini yaptırmayanlara 314 TL ceza uygulanacak.

Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa bisiklet ve elektrikli scooter’ı taşıt yolunda sürenlere, bisiklet, elektrikli scooter, motorlu bisiklet ve motosikletleri yayaların kullanması için ayrılan yerlerde sürenlere, elektrikli scooter ile sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşıyanlara da 314 TL ceza uygulanacak.

Yetkisiz taşımacılık yapan araçlardan taşımacılık hizmeti alanlar, 446 TL ceza ödemek zorunda kalacak. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ya da yabancı sürücü belgesiyle şartlara aykırı araç kullananlar 543 TL ile cezalandırılacak.

“551 TL PLAKADA DEĞİŞİKLİĞİN CEZASI”

Araçlarına nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda tescil plakası takmayan, farklı okunması veya okunmamasını sağlayacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlara 551 TL ceza verilecek.

Tehlikeli veya zararlı maddeleri, ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı eşyayı izin almadan taşıyan ve taşıttıranlara 607 TL ceza uygulanacak.

Hız sınırlarını % 30 oranından %50 oranına kadar aşan, takograf ve taksimetre kullanmayan, yaya veya okul geçitleri ile kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamayan ve buralardan geçmek üzere olan yayalara öncelik vermeyenler 652 TL ceza uygulanacak.

Kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçlarda bu kurala uymamanın cezası 835 TL olacak.

“1339 TL CEZA ALKOLLÜ ARAÇ KULLANAN KULLANANLARA”

Alkollü olarak araç kullandığı ilk kez tespit edilen, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde art arda birden fazla şerit değiştiren, ters istikamette araç süren, emniyet şeridi ihlali yapan ve hız sınırlarını %50 oranından daha fazla aşan sürücüler 1339 TL ceza uygulanacak.

Korsan yolcu taşımacılığı yapanlara 1339 TL’den 6.700 TL’ye kadar ceza verilecek. Alkollü şekilde araç kullandığı ikinci kez belirlenenler 1679 TL, tescilli aracı plakasız kullanan sürücüler ise 2.270 TL ceza ödemek zorunda kalacak.

Sürücü belgesiz motorlu araç kullananlar 2.698 TL ceza uygulanacak. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığını ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla kolluk kuvvetlerince teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyenlere 3.836 TL ceza uygulanacak.

Radarların yerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenler 4.67 TL’den 6.784 TL’ye kadar ceza ödemek zorunda kalacak. Bu cihazları araçlarında bulunduranlara ise 2.698 ila 4.67 TL arasında ceza uygulanacak.

 “6.700 LİRA CEZA DRİFT YAPANLARA”

Sahte ya da başka bir araca ait plakayı takan veya kullananlar, 6.687 TL cezayı ödemek zorunda olacak. Drift/spin atarak trafiği tehlikeye düşürenlere 6.700 TL ceza uygulaması yapılacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanan kişiler 6.909 TL ile cezalandırılacak. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sigorta şirketlerine 10.195 TL ceza uygulanacak. Yetkisiz olarak tescil plakası basan veya dağıtanlar, 13.374 TL ile cezalandırılacak. Araç tesciline yetkili bayilerin belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket etmesinin bedeli 22.823 TL olacak.

Bu uygulanan cezaları kesilen para cezasını 15 gün içinde ödeyenlere %25 indirim uygulanacak.

#2021TrafikCezaları

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Milli Piyango İkramiye Listesini Sorgula 2021

Milli Piyango yılbaşı 2021 özel çekilişleri başladı ve büyük ikramiye çekilişine saatler kaldı. Bu yıl büyük ikramiyenin 100 Milyon TL olduğu çekilişte ilk çekilişler saat 14.30 itibariyle başladı. Mİ