top of page

25 Yıllık Fiziki Kart E-SIM Tarihe Karışıyor

E-Sim 25 yıllık fiziki kart artık tarihe karışıyor.

Dünyada iyice yaygınlaşmaya başlayan ve dogrudan bir aygıta gömülü olarak programlanabilen dijital e SIM kart sonunda tam olarak Türkiyeye’de geliyor. Vodafone’un kısıtlı olarak kullanıma başladığı  E SIM teknolojisi, 2021 yılında  tüm operatörler tarafından tam olarak kullanılacak.

Peki Nedir Bu E SIM?

E SIM’i duyunca aklınıza ilk olarak başta yer alan “e”nin elektronik kelimesinin kısaltması olduğu gelmiş olabilir ancak başta yer alan “e” harfi gömülünün ingilizcesi olan embedded’in baş harfidir. Akıllı telefonlarda bulunan, anakart üzerinde yer alan ve anakartın beynini oluşturan entegre devrerelerden sadece bir tanesidir. Tabii bu tarz bir teknolojiyi kullanabilmeniz içinde hat operatörünüzün bu teknolojiyi desteklemesi gerekiyor.

Türk Telekom geçtiğimiz haftalarda bu teknolojiyi Türkiye’de yerli bir şekilde uygulayacağını dile getirmişti. Bunun yanısıra bir diğer telekomünikasyon devi Vodofone’da kısıtlı olarak kullanmaya başladı. Yerli ve Milli ‘E SIM’

E SIM altyapı yazılımı BTK tarafından yüzde 100 yerli ve milli olarak geliştirildi. Türkiye’de Operatörlerin e sim doğrulama sunucuları  bulunuyor. Bu sayede yurt dışına veri çıkışı olmadan e sim teknolojisini kullanabiliyoruz. Türkiye kendi e sim altyapısına sahip 4.ülke oldu.

Karaismailoğlu, yerli ve milli kaynaklarla, güncel teknoloji kullanılarak geliştirilen e sim için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda düzenlenen tanıtım toplantısının açılışında konuştu.

Karaismailoğlu, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen %100 yerli ve milli “E SIM”in akıllı telefonlardan, makinalar arası iletişimden giyilebilir teknolojilere kadar birçok endüstriyel üründe geniş kullanım yelpazesine sahip olacağını ve 2021’den itibaren yaygın şekilde kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Türkiye gelişen bir ülke olarak. Yerli ve milli teknoloji kullanımının artırılması hedefleri doğrultusunda büyük yatırımlar yapmakta, ortaya konulan çalışmanın sonuçlarının birinin daha gözlemlendiğini söyleyen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türk mühendisleri tarafından geliştirilen %100 yerli ve milli e SIM uygulamasını kamuoyuna tanıtmanın haklı gururunu yaşıyoruz. E SIM sistemlerine yönelik ilgili sunucuların ülkemizde konuşlandırılması, yerlilik şartı ve GSMA standartlarına uyum konusunda düzenleme Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuzca yapıldı. E SIM uygulamasıyla SIM özelliği olan cihazlarda yer alacak güvenli çip marifetiyle, uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebilecek. Bu teknolojiyle SIM kartlarının sağladığının üzerinde güvenlik ve koruma seviyesi sağlanabilecek.” diye belirtti.

E-SIM Hayatımızı Nasıl Etkileyecek ?

E SIM’in hayatımıza getireceği ilk büyük kolaylık artık hat değişimlerinde plastik kartların değişmesi gibi bir gerekliliğin ortadan kalkacak olmasıdır. Bu teknolojinin getireceği bir diğer kolaylık ise artık iş ve özel hayatınızda kullandığınız hatlarınızı tek bir telefonda toplayabiliyor olması. Ayrıca kullanılan bu iki ayrı hat için farklı konuşma ve internet paketleri de ayarlanabiliyor olmasıdır.

#eSIM #Milli #Teknoloji

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page