top of page
  • Yazar

300 Bin Liraya Kurduğu Tesiste Talebe Yetişemiyor!Ordu'da bir girişimcinin 300 bin TL'ye kurduğu tesiste kabuklu fındık, kavrulmuş iç fındığa dönüştürülüyor. Tesis talebe yetişemiyor. Ordulu üreticilerin geçim kaynağı olan fındık masalarda çerezlik olarak ikram ediliyor. Vatandaşlara fındığı kavurmak zor geliyor ancak Altınordu ilçesinde fındık kavurma, kırma ve vakumlama tesisi sahibi Mehmet Avcı bu işi vatandaşlar için kolaylaştırıyor.


Yaklaşık 300 bin liraya fındık kavurma, kırma, ve vakumlama tesisi kuran Mehmet Avcı taleplere yetişemiyor. Gün içerinde fındık getiren kişiler kırma, kavurma ve vakumlama işlemi yapılacak fındığını yoğunluktan dolayı yaklaşık 1 veya 2 gün sonra alabiliyor. İşlerin yoğun olduğunu ve talebe yetişemediklerini söyleyen işletme sahibi Mehmet Avcı, "Biz burada fındık kırma, kavurma ve paketleme yapıyoruz. Vatandaşlar ihtiyacına göre kimisi kırdırıyor, kimisi pişirtiyor, kimisi de vakumlatıyor. Vatandaşlar nasıl arzu ederse onların isteklerine göre hizmet veriyoruz" diyerek ifade etti.


Tesisin yaklaşık 300 bin liraya mal olduğunu ifade eden Mehmet Avcı, vatandaşların tesise ilgisinin yoğun olduğunu söyleyerek, "Fındık kırma işleminin kilolusu 2 lira 50 kuruş, fındık kavurma 2 lira 50 kuruş, vakumlamayı da 2 lira 50 kuruşa yapıyoruz" diyerek belirtti ve elektriğe gelen son zamlardan sonra fiyatın artabileceğini de belirtti. Makineden geçen fındıkta herhangi bir tat değişiminin olmadığını belirten Avcı, fındığını tesise getiren vatandaşların evlerinde fındık kırıp kavurma işlemi yapmayarak vakit kazandığını söyledi. Evlerde kavrulmuş fındık tüketiminin artacağına işaret eden Avcı, "Kabuklu fındığı hiç kimse genelde ikramlık yapmak istemiyor, kabuğun kırılması ve ortalığa dağılmasından dolayı. Ama kavrulmuş olursa ikramın daha fazla olacağından dolayı fındık tüketimi evlerde artacağının kanaatindeyim" diyerek ifade etti.

Yorum Formu
bottom of page