Aşı Karşıtlığı Yapmanın Kimseye Bir Faydası Yok!


Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Aşı olmamamız durumunda pandemiden kurtulmanın da hayal olduğunu gözden kaçırmayalım. Halen ilaç yok, tedaviyle pandemiyi durdurmak mümkün değil. Bulaşın engellenmesinin en başarılı olabileceği yol da aşıdır” açıklamasını yaptı.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı aralarında Türkiye’nin de yer aldığı çeşitli ülkelerde aşı üretim çalışmaları devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin ve Almanya’da üretilen koronavirüs aşıları için anlaşma yapıldığını ve yakın zamanda Türkiye’de aşılamanın yapılacağını duyurdu. Açıklama kamuoyunda heyecan ortaya çıkarırken, aşıların da Türkiye’de uygulanmasına sayılı günler kaldı. Aşılarla ilgili bazı vatandaşların kararsızlık yaşadıklarını dile getirirken, uzmanlar ise insanların aşı vurulmaması halinde Covid-19 salgınının durdurulamayacağını söylüyor.Aşı


Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Mikroorganizmaların meydana getirdiği hastalıklarda mikroorganizmanın hastalık oluşturma yeteneğine göre hastalığın seyir durumu ağırlaşır veya hafifleşir. Koronavirüs, farklı insanlarda farklı klinik tabloları oluşturan, birbirine benzemeyen ve ortalama yüzde 3 oranında ölümle sonuçlanan bir hastalık oluşturuyor. Henüz spesifik bir ilacımız yok ama çalışmalar yapılıyor. Umarız ki hastaların tedavisine yarayacak ilaç keşfedilir ama tedaviyle pandemiyi durduracak şekilde bu hastalıkla mücadele vermek zordur. O yüzden tedavi yerine aşıyla pandemiyi durdurmakta fayda var” dedi.

Pandemiyi Durdurmanın Yolu Bulaşma Durumunu Engellemektir

Bulaşmanın engellenmesinin en temel yolunun aşı olduğunu belirten Prof. Dr. Aydın, “Aşılar da tıpkı ilaçlar gibi temel çalışmalar ve faz çalışmaları yapılarak kullanılmasına karar veriliyor. Tüm bunların sonuçlarında güvenlik ve etkinlik basamakları, bilim kurulları ve uygun akreditasyon kurumları tarafından denetleniyor. Bir sorun varsa zaten o ürün kullanıma verilmiyor. Aşı olmamamız durumunda pandemiden kurtulmanın da hayal olduğunu gözden kaçırmayalım. Halen ilaç yok, tedaviyle pandemiyi durdurmak mümkün değil. Pandemiyi durdurmanın en önemli yolu bulaşı engellemektir. Bulaşın engellenmesinin en başarılı olabileceği yol da aşıdır” ifadelerini kullandı.

Aşı Karşıtlığına Son Verilmeli

Aşı yoksa pandemi sürecinin devam edeceğini ifade eden Prof Dr. Aydın, “Hiçbir dayanağı olmayan, kulaktan dolma bilgilerle oluşan bu karşıtlığa bir an önce son vermelerini diliyorum. Hem kendi hayatları, hem aileleri için risk oluşturduklarını düşünsünler. Pandemi gibi ciddi bir durumda aşı karşıtlığı yapmanın kimseye faydası yok. İnşallah yerli aşı da en kısa sürede imdadımıza yetişecek ve pandemiyle mücadeleyi daha rahat şekilde yapabileceğiz. Aşı yoksa pandemi devam edecek” dedi.

#Aşı #Covid19 #Pandemi

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör