• Yazar

Adalet Bakanı Bozdağ İlk Talimatını Verdi!Abdulhamit Gül'ün istifası sonrasında göreve gelen yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ilk talimatını verdi. Bozdağ'ın ilk işi kadın cinayetleri, şiddet, çocukların cinsel istismarı gibi toplumda infial yaratan olaylar oldu. Bu konuda yasa ya da genelge ne gerekirse yapılacağını yönünde mesajlar verdi.


İkinci kez Adalet Bakanlığı koltuğuna oturan Bekir Bozdağ, bakanlık bürokratlarıyla yaptığı görüşmelerde ilk talimatını da verdi. Bozdağ'ın öncelik verdiği konu, Türkiye gündeminin ön sıralarından düşmeyen kadın cinayetleri ve bunun sonrasında şüphelilere yönelik işlemler oldu. Bozdağ, bu konularda infiale sebep olan kararların ortadan kalkması için yasa ya da genelge ne gerekirse yapılacağını belirtip bu konularda taviz vermeyeceğini de göstermiş oldu.


"Tutuklanma Verilmesi Gerekiyorsa Verilmeli"

Bozdağ, yaptığı ilk toplantılarda yargının sorunlarını masaya yatırırken "Özellikle kadına şiddet ve cinsel istismar başta olmak üzere kamuoyunda tepkilere neden olan olaylarda tutuklama verilmesi gerekiyorsa verilmeli" diyerek belirtti.


"Serbest Bırakılan Şüphelilerin Kamuoyu Baskısıyla Tutuklanması Yanlış"

Sabah'ın haberine göre; Bozdağ, birçok olayda şüphelilerin önce serbest bırakılıp daha sonra sosyal medya ve kamuoyu baskısı ile tutuklandığını hatırlatarak, "Mahkemelerin şüphelileri bırakıp kamuoyu baskısı ile yeniden tutuklaması yanlış. Adalet mahkemelerde tecelli etsin Twitter'da değil" dedi.


"Vicdanları Rahatsız Eden Kararlar Verilmemeli"

Mahkemelerin bu kadar önemli ve hassas konularda dikkatli olması, vicdanları rahatsız eden kararlar vermemesi gerektiğinin altını çizen Bozdağ, "Yasal eksiklik varsa düzenleme yapalım" talimatı verdi. Bozdağ'ın talimatı ile birlikte gerekli çalışmalar başladı. Kısa süre içinde bu konuda kamuoyunu rahatlatan adımların atılması tahmin ediliyor.