• Yazar

Akaryakıt Zamları Pazarları Vurdu: Çevre İllerden Ürün Getirilemiyor!Pazarcı esnafı akaryakıt zamlarından sonra yükselen nakliye masrafları yüzünden çevre illerden ürün alınmıyor. Esnaf, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'e "50 liralık mazotla 3 il gezerdik, şimdi 500 liralık mazotla üç ilçeye ancak gidebiliyoruz, yeter artık, bıktık" diye yakındı. Çevre il ve ilçelerinden Niğde’ye ürün getiremediklerini anlatan pazarcı esnafı, “Mersin'den Niğde'ye mandalina getiriyorum; yazın 400 lira olan nakliye masrafı bugün 800 liraya çıktı. Yaz mevsiminde 800 lira olan araç lastiği şimdi 1600 lira olmuş. Bu şartlarda hangi ürünü kaç liraya satıp nasıl kar edeceğiz?” dedi ve akaryakıt fiyatlarına gelen zamlara dikkat çekti.


Gürer ise, akaryakıt fiyatlarındaki anormal artışın bu şekilde devam etmesi halinde nakliye sorununun yaşanacağını ve pazar yerlerine çevre il ve ilçelerden ürün getirilememesi, getirilse de artan fiyatlarla satılması nedeniyle oluşan mağduriyetin daha da büyüyeceğini söyledi.


''50 TL’lik Mazotla 3 Vilayet Gezerdik, Şimdi''

Bir kilo poşetin 25 liraya çıktığına değinen pazarı esnafı, “Vatandaş gelip yarım kilo ürün alıyor. ‘Vermem' diyemiyorsunuz. Nakliye ve diğer giderler ürün fiyatlarını yükseltti” diye konuştu. Gürer'e dert yanan bir başka pazarcı esnafı ise akaryakıt zamlarına farklı bir şekilde tepkisini gösterdi. “Akşam yatıyoruz zam, sabah kalkıyoruz zam” diyen esnaf, “Geçen senelerde 50 liralık mazotla 3 vilayet geziyorduk, şimdi 500 liralık mazotla Niğde'nin Bor, Kemerhisar ve Altunhisar'ına gidebiliyoruz, yeter artık, bıktık”diyerek belirtti.


Karları Azaldı

Gürer de pazar yerlerinde gözlemleriyle ilgili değerlendirme yaparak, “Vatandaş pahalılıktan yakınıyor ama pazarcı esnafı da neredeyse hiç kar etmeden satış yapıyor. Hem pazarcı hem vatandaş, artan girdi maliyetleri nedeniyle oluşan pahalılık nedeniyle mağdur durumda” diyerek belirtti. “Niğde'ye Konya ve Çukurova'dan satış için ürün getiren pazarcılar, mazot fiyatlarındaki artışlardan dolayı büyük sıkıntıya düşmüş” diyen Gürer, şöyle sürdürdü: “Pazarcı esnafı bazı ürünlerde fiyatın değişiklik göstermesine rağmen artan girdi maliyetine göre neredeyse yerinden alıp getirdikleri ürünü karsız aldıklarını ve nakliye sonrası başa baş sattıklarını söylüyor. Hem esnaf hem vatandaş pahalılıktan nedeniyle sıkıntılı. Pazarlar marketlere göre daha uygun fiyatlı ancak vatandaş sabit gelirli olduğu için artan giderler bütçesini kısmasına yol açmış, gramla alışveriş yapar durumda.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör