top of page
  • Yazar

AKP’den Ekonomiye Yönelik Yeni Yasa Teklifi!AKP Manisa Milletvekili Uğur Akdemir ve AKP’li diğer milletvekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi, ekonomiye ilişkin düzenlemeler tahmin ediliyor.


Enflasyon Düzenlemesi

Vergi mükelleflerinin, yeniden değerleme imkanları ve 2004 yılından itibaren enflasyon düzeltmesinin uygulanmaması gerekçesiyle düzenlemeye gidiliyor. Bu kapsamda, 2023 yılı sonuna kadar enflasyon düzeltmesi yapılmaması amaçlanıyor. 2023 yılı hesap dönemi sonu itibarıyla yapılacak enflasyon düzeltmesi neticesinde belirlenen geçmiş yıl karının vergiye tabi tutulmaması, geçmiş yıl zararının zarar olarak kabul edilmemesi tahmin ediliyor.


TL Mevduat

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat ve katılım fonu büyüklüğü içerisinde Türk Lirası’nın payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda yabancı paralarını Türk Lirası’na çeviren Kurumlar Vergisi mükelleflerinin, dönüşüm esnasında oluşan kur farkı kazançları da dahil olmak üzere, bu kapsamda açılan vadeli Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarından elde edecekleri faiz ve kar paylarının vergiden istisna edilmesi düzenleniyor.


Elitaş’tan Teklife İlişkin Değerlendirme

AKP Grup Başkan vekili Mustafa Elitaş, AKP milletvekillerinin TBMM Başkanlığı’na sunduğu 4 maddelik Vergi Usul Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin detaylarını yazılı açıklama ile bildirdi.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page