top of page

Alaçatı: Tatil Yapmanız Gereken En Güzel Yerlerden Biri

Çeşme‘nin en gözde tatil merkezleri arasında yer alan Alaçatı; sörf yapmaya elverişli koyları, tarihi taş evleri ve sanat galerileriyle keyifli bir tatilin anahtarını sunuyor.

Ege’nin Kıymetlisi

İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan, Ege kıyısındaki bir mahalledir. Üzüm bağları, taş evleri, dar sokakları, butik hotelleri, yel değirmenleri ve masa-sandalyesi sokağa serilen eski tarz restoranları ile ünlüdür. Bundan on yıl önce kendi halinde tertemiz ve çok keyifli bir mahalle olan Alaçatı, özellikle rüzgar sörfü etkinlikleriyle 1990’larda çok meşhur oldu. Alaçatı’nın tarihi hakkında muhtelif iddialar bulunur. Onun 14. yüzyılda mı, 15. yüzyılda mı Osmanlı toprağı olduğu tartışma konusudur. Bunun yanında Alaçatı tarihine baktığımızda, kesin olarak bildiğimiz bir şey varsa uzun yıllar o bölgede Yunan nüfusunun fazla olduğudur.

1.Alaçatı Sokakları

Bu yerin en ünlü yanlarından biri olan rengarenk ve yöreye has bir mimariye sahip taş evleri, ilk önce gezilip görülmesi gereken yerlerden. Tarihi yüz yüz elli yıl öncesine değin uzanan bu yapılar adeta yörenin sembolü haline gelmiş durumdadır.

2. Merkez

Ardından, Alaçatı’nın kalbinin attığı, bölgenin en merkezi noktalarından ikisi, Hacımemiş Mahallesi ve Kemalpaşa Caddesi gelmektedir.

3. Alaçatı Yeldeğirmenleri

Tarihi yel değirmenleri, taş evlerinden iyi olmasın, çok meşhurdur ve yöre ile özdeşleşmiştir. Buraya gitmişken yel değirmenlerini görmek, gezmek, fotoğraf çektirmekte fayda var.

Alaçatı

4. Alaçatı Plajları ve Sahilleri

Son olarak, sahili, koyları ve denizi ile de ayrıca şöhret sahibi olan buraya gitmişken Delikli Koy’a da ziyaret edilmeli. Delikli Koy Alaçatı sahilinin nispeten kenar bir köşesinde kaldığından pek uğrak yeri olmayan, buna mukabil herhangi bir tesisin de olmadığı fakat görsel ve yüzme keyfi olarak kendine has bir yanı bulunan bir koydur.

Alaçatı

5. Alaçatı Pazarı

Her cumartesi oldukça geniş bir mekanda kurulan bu pazar, doğal ve organik ürünleri ve renkli telaşı ile gezginleri büyülüyor. Birbirinden lezzetli sebze ve meyveleri, hoş kokulu baharatları ve köylülerin ürettiği birbirinden lezzetli yöresel tatları bulabileceğiniz pazarda el emeği pek çok hediyelik eşya da satın alabilirsiniz.

Alaçatı

Alaçatı’ya Nasıl Bilet Bulunur ?

Buraya gelmek için en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanıdır. Türkiye’nin çeşitli şehrinden İzmir’e direkt uçuş var.  

Alaçatı Nerede ?

Bildiğiniz üzere Çeşme’nin bir beldesidir. Alaçatı merkeze Köyiçi deniyor. Hani o begonvilli taş evli şirin sokakların fotoğraflarının çekildiği yer. Butik oteller, restoranlar ve butikler burada yer alıyor.

#Alaçatı

Yorum Formu
bottom of page