top of page

Aladağlar Milli Park: Anadolu’nun Yükselen Değeri

Muhteşem dorukları ve heyecan verici sarp beyaz kayalıklarıyla Aladağlar Milli Parkı, tırmanış için en fazla tercih edilen rotalara sahip…

Görülmesi Gereken Bir Coğrafya

Aladağlar Türkiye’nin Alpleri şeklinde de tanınan bir dağ silsilesidir. Dağlık bir coğrafya olan bu bölgenin göze çarpan özellikleri arasında, yüksek dorukları, sunduğu birçok etkinlik olanakları ve buradaki biyoçeşitlilik yer almaktadır. Bu özellikleri ile Aladağlar şüphesiz ki Türkiye’nin görkemli ve kesinlikle görülmesi gereken coğrafyalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Milli Park Nerededir?

Aladağ Milli Parkı; Niğde, Kayseri, Adana şehirleri arasında yer alan bir parktır. 1995 yılından bu yana Milli Park unvanını taşıyan Aladağ Milli Parkı özellikle Akdeniz Bölgesi’nde bulunması nedeniyle; park çeşitli bölgelerden gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır. Aladağlar Milli Parkı Niğde Kayseri ve Adana sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli parka Kayseri ve Niğde üzerinden ulaşmak mümkündür.

Aladağlar’da Ne Tür Etkinlikler Yapılır? 

Bölgede dağcılık, kaya tırmanışı, uzun doğa yürüyüşleri, tur kayağı ve dağ bisikleti gibi doğa sporları gerçekleştirilebilir. Doğa sporlarının yanı sıra Aladağlar’da kuş gözlemciliği de yapılan aktiviteler arasında yer alır. Milli Park olan bu bölgenin kamp alanlarında kamp yapmak ve dağların ihtişamına tanıklık etmek yalnızca doğa sporları yapan kişiler için değildir; doğada vakit geçirmek ve bu bölgenin ihtişamını görmek isteyen kişiler Aladağlar Milli Parkı’nı ziyaret edebilir.

Aladağlar Milli Park: Anadolu'nun Yükselen Değeri

Aladağ Milli Parkı’na Ulaşım Nasıl Yapılır?

Milli parkına gitmek için ise Niğde ve Kayseri üzerinden milli parka ulaşmak mümkündür. Niğde üzerinden öncelikle Çamardı ilçesine ulaştıktan sonra yaklaşık olarak  15 kilometre kadar daha tabelaları takip edip ilerleyerek milli parka ulaşmak mümkündür. Kayseri üzerinden Aladağlar milli Parkı’na gitmek isteyen kişiler için ise Kayseri üzerinden önce Yahyalı ilçesine ulaşılır. Buradan yaklaşık olarak 30 kilometre gittikten sonra milli parka ulaşılır.

Aladağlar’a Ne Zaman Gidilir? 

Aladağlar’a (kış dağcılığı için gidilmiyorsa) ziyaret için en uygun zamanlar Mayıs ayı ortasından itibaren Eylül ayına kadardır. Öncelikle her ne kadar yaz mevsimi olsa da Aladağlar coğrafyasının değişken havalar sunduğunu ve özellikle yakalşık 3000 metre üzerindeki bölgelerde soğuk ve yağışlı hava ile karşılaşılmaktadır.

#Aladağlar #AladağlarMilliPark #Park

Yorum Formu
bottom of page