top of page
  • Yazar

Altının Gram Fiyatı 780,4 Lira Seviyesinden İşlem Görüyor!Altının gram fiyatı, güne gerilemeyle başlamasından sonra 780,4 lira seviyesinde işlem görüyor. Dün dolar kuru ve altının ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın yüzde 3,3 üzerinde 784 liradan bitirdi.


Altının gram fiyatı, yeni güne ise düşüşle başlamasından sonra saat 10.25 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,5 gerilemeyle 780,4 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.288 lira, Cumhuriyet altını da 5.260 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, dünkü yüzde 0,8'lik yükselişin ardından, şu sıralarda 1.815,3 dolarla önceki kapanışın hemen üzerinden satılıyor.


Analistler, ABD Merkez Bankası'nın faiz artışına mayısta başlayabileceğine ilişkin fiyatlamaların güçlenmesinin küresel dolar talebini artırdığını, bu durumun altının ons fiyatını baskıladığını söyledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişelerin gündemde kalmasının ons altındaki düşüşleri sınırladığını söyleyen analistler, yatırımcıların Fed'in bu akşam açıklanacak toplantı tutanaklarından çıkacak detaylara odaklandığını söyledi.


Analistler, bugün Almanya, Avro Bölgesi ve ABD'de hizmet sektörü Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD'de ADP özel sektör istihdam verilerinin izleneceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.790 doların destek, 1.830 doların direnç konumunda bulunduğunu açıkladı.

Yorum Formu
bottom of page