• Yazar

Altının Gram Fiyatı 797 Lira Seviyesinden İşlem Görüyor!ABD'de dün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi, yıllık yüzde 7 artarak beklentilere paralel gerçekleşti. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın hafta başında faiz artırım patikasına dair verdiği "şahin" mesajlarından sonra gelen ve son 40 yılın en yüksek seviyesindeki yerini koruyan enflasyon verileri, Banka'nın bu yıl 4 kez faiz artırımına gideceği ve ilk adımı mart ayında atacağı beklentilerini güçlendirdi.


ONS Yükseldi, Gram Dolardan Dolayı Düştü

Uluslararası piyasalarda dolara olan talebin düşük dolar endeksi 94,9 ile son 2 ayın en düşük seviyesine düştü. Dolar endeksindeki düşüş ile altının ons fiyatı, dün yüzde 0,2'lik artışla 1.827,5 dolardan günü tamamlarken, bugün yatay seyrediyor. Yurt içinde ise dün altının ons fiyatındaki yükselişe karşın dolar kurundaki gerilemenin etkisiyle değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın yüzde 3,9 altında 777,1 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne ise yükselişle başlamasının ardından saat 10.55 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 2,6 artışla 797,4 liradan işlem görüyor.


Çeyrek Ve Cumhuriyet Ne Kadar?

Çeyrek altın 1.310 lira, cumhuriyet altını da 5.347 liradan satılıyor. Analistler, Fed'in faiz artırım sürecine dair her türlü açıklama ve verinin altın fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ettiğini söyleyerek, yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin haber akışının da gündemdeki yerini koruduğunu söyledi.


ONS Altında 1.830 Ve 1.870 Dolar Direnç Konumunda

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin takip edileceğini söyleyen analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.790 doların destek, 1.830 ve 1.870 doların direnç konumunda bulunduğunu söyledi.