• Yazar

Altın Fiyatları İçin Kritik Gün!Küresel ekonomiler enflasyonla mücadele ederken merkez bankaları enflasyonu eritmek için faiz artırımlarına gidiyor. Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan ABD'de de kritik enflasyon verisi bugün açıklanacak. Son açıklanan enflasyonun yüzde 6.8 olması ve bugünkü enflasyonun da yüzde 7'nin üzerinde gelmesi bekleniyor. Bu gelişmeler Fed'in faiz artırımı hamlesini öne çekmeye neden olacakken altın fiyatları da yükselişe geçti. Ons altın 1823 dolara tırmandı.

Dünya ekonomileri enflasyonla sorun yaşamayı sürdürüyor. Koronavirüs salgınına ilişkin alınan genişlemeci tedbirler sonrasında piyasalarda oluşan para bolluğu enflasyon yarattı. Bu enflasyonu dizginlemek için merkez bankaları da faizleri artırıp piyasadan parayı çekmeye çalışıyor. En büyük ekonomiler arasında olan ABD ekonomisinde de enflasyon tehlikeli hale gelmeye başladı. Geçtiğimiz ay yüzde 6.8 olarak açıklanan enflasyonun Aralık ayında yüzde 7'nin üzerinde gelmesi tahmin ediliyor. Fed'in faiz artırım hızını artıracak olan enflasyondaki artış Altın fiyatlarını olumsuz etkilemesi tahmin edilirken tersi durum yaşanmaya başladı. Koronavirüste yeni varyant olan Omicron'un hızla yayılması, özellikle ABD'de günlük vaka sayılarının 1 milyonu aşması altına olan talebi artırmaya başladı. Bazı Avrupa ülkelerinin Koronavirüs sebebiyle yeniden kapanma kararı alması da altın fiyatlarını destekliyor.


Gram Altın Güçleniyor

Gram altın fiyatları da ons altın ve dolar kurundaki volatilitenin etkisiyle güçlü duruşunu sürdürüyor. Gram altın güne 809 liradan başladı. Gün içinde en gerilediği fiyat 803 lira, en yüksek de 809.7 lira seviyesini gördü. Saat 09:24 itibarıyla 805.3 liradan alıcı buluyor.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör