top of page

Amintas Kaya Mezarları: Muğla’nın Gizli Tarihi

Milattan önce 4. yy’dan kalma Amintas Kaya mezarı statüsü yüksek kişiler için yapılmış. Yaşadığımız kadar ulaşabilen bu kaya mezarları Fethiye’nin sembolü haline gelmiştir. 

Gizli Kalmış Mezar

Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla Amintas’a çıkılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır. Statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlar. Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker.

Amintas Kaya Mezarları: Muğla'nın Gizli Tarihi

Fethiye ilçe merkezinde gezerken kafanızı kaldırıp baktığınızda kayalara oyulmuş devasa mezarlar ile karşılacaksınız. Bu mezarların en güzel ve en görkemlisi Kaya Mezarı’na yüze yakın düzgün basamakla çıkılıyor. Bu mezar aşağıdan da göründüğü gibi yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artmaktadır.

Amintas Kaya Mezarları: Muğla'nın Gizli Tarihi

Mezara çıkmak istediğinizde dağa tırmanan bir merdivenle karşılaşacaksınız. Çok sayıda basamaklara sahip olan bu merdiven sizi oldukça yoracak ama sonrasında sizi devasa boyuttaki bu harika mezar sizleri bekliyor olacak. Belki de ülkemizin en göz alıcı en görkemli mezarlarından birisidir.

Amintas Nerede ?

Amintas, Muğla ilinin Fethiye ilçesi içerisinde Kesikkapı mahallesinde yer alıyor. Fethiye merkez ve Amintas arası Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden 5,4 kilometre. Muğla Fethiye araç kiralama seçeneklerini inceleyerek 14 dakika içerisinde Amintas ören yerine ulaşabilirsiniz. Muğla ve Amintas Kaya Mezarları arasındaki mesafe D400 üzerinden yaklaşık olarak 129,1 kilometredir. Muğla merkez araç kiralama seçeneklerini tercih ederek, Amintas’a yaklaşık olarak 2 saat 1 dakika içerisinde varabilirsiniz.

Amintas Kaya Mezarları

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan kaya mezarları, M.Ö. 4 yüzyıla tarihlenen Likya uygarlığına ait Telmessos antik kenti içerisinde bulunuyor. Türkiye’deki kaya mezarlarının en güzel örneklerinden biri olan Amintas, kültür turizmi kapsamında kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Kaya mezarları, aynı zamanda Telmessos antik kentinin sembolleri konumundadır. Belediye tarafından yapılan dört basamakla çıkılan bir sahanlık bulunuyor. Burada duvar çıkıntıları arasında iki sütun vardır. Ayrıca, sol duvar çıkıntısının orta kısmında M.Ö. 4. yüzyıla ait bir yazıt yer alıyor. 

Amintas Kaya Mezarları Ücreti Ne Kadar ?

Giriş ücreti 2020 yılı için 10 TL. Müzekart geçerlidir.

Ziyaret saatleri Kaç ?

Yaz Dönemi 08:30 – 19:30 Kış Dönemi 08:30 – 18:30

#Amintas

Yorum Formu
bottom of page