top of page

Antalyada Olan Selde 15.000 Ton Çilek Çöpe Gitti

Antalyada olan selde zarar gören 15.000 ton çilek ziyan olup çöpe gitti.

Antalyada 45.000 tonun üzerinde çileğin pazar tezgahına ordan da evlere sunulduğu sezonda, geçen hafta yaşanan sel felaketi nedeni ile yaklaşık 15.000 ton ürün çöpe gitti.


Turizm kadar örtü altı sebze ve meyve üretiminde de söz sahibi olan Antalya’nın Gazipaşa ve Serik ilçelerinde çilek üretimi ön plana çıkıyor. 13.000 dönüm kapalı alanda yapılan üretimle 45.000 tonun üzerinde rekor ile Türkiye’nin dört bir yanına Antalya’dan çilek gönderiliyor.

“SERALARIN %30’UNU SEL VURDU”

Çileğin en fazla yetiştirildiği Serik ilçesine bağlı Kadriye Mahallesi geçen hafta şiddetli yağış sonrasında oluşan sel nedeniyle büyük zarar gördü. Kent merkezinde metrekareye 200 kilograma yakın yağışın düştüğü günde çilek seralarını sel vurdu. Çilekler çamura bulanırken kökleri ise günlerce suyun içinde kaldı. Fazla su nedeniyle çileklerin kökleri çürüdü. Bazı kökler ise çiçeklenmeden çürüdü. Çilek seralarının %30’unun sel nedeniyle zarar gördüğü belirlendi.


“%40 ORANINDA ALAN ZARAR GÖRDÜ”

Üreticiler, çürüyen çilekler ve fideleri seradan toplamak ve çöpe atmak için işçi maliyetini karşılamak durumunda kaldı. Seraların birçoğunda temizlik işlemi yapıldı. Çilek üreticileri selden önce talebin az olması nedeniyle çileğin seradan 12 ile 15 TL civarında çıkmasını beklediklerini, ancak selin planları tersine çevirdiğini söyledi.

15 yıldır çilek üretimi yapan Şaban Aksoy, kışın örtü altı üretimin yalnızca Antalyada yapıldığını belirtti. Yaz mevsimine doğru İç Anadolu ve Ege bölgelerinin üretime başladığını aktaran Aksoy, Kadriye Mahallesi’nde %40 oranında  alanın selden zarar gördüğünü söyledi. Üreticinin zarar gören bu alanlarda ürün almasının imkansız olduğunu belirten Aksoy, “Direkt kök çürüklüğü oluyor. Sonrasında meyve de çürüyor. Fazla sudan fideler ölüyor. Bu durum pazar fiyatlarına yansıyacak” dedi.

Bir diğer çilek üreticisi Cemal Sarı ise 12 dönümlük alanda üretim yaptıklarını söyledi. Selin kendilerini de etkilediğini belirten Sarı, kendi seralarının %10’unun zarar gördüğünü ifade etti. İşçi maliyeti, gübre ve fide maliyeti gibi maliyetlere ek olarak sel zararının eklenmesi nedeniyle zammın kaçınılmaz olduğunu da kaydeden Sarı, “Sadece bizde değil herkes aynı durumda” diye ekledi.

“ÇİLEKLER’İN ZARAR GÖREN KISMI ÇÖPE ATILDI”

Ömer Aslan da 15 dönüm arazide çilek üretiyor. Seralarının bir kısmında sel nedeniyle zarar olduğunu belirten Aslan, diğer çiftçilerin büyük hasar aldığını söyledi. Zarar gören ürünlerin çöpe atıldığını belirten Aslan, “İlk ürün bu dönemlerde piyasaya sürülecekti. Onu da sel vurdu. Bu durum illaki zam olarak yansıyacak. İkinci ürün mart ayında hasat yapılıp tezgaha çıkacak. Ancak o zaman fiyatta bir düşme olur” dedi.

Selden seraları zarar gören üreticiler hem toprağın kuruması hem de yeniden bakımının yapılarak yeni ürünün dikimi için en az 3 ay beklemek zorunda kalıyor. Üretici ancak çileğin ikinci dönemi olarak bilinen mart ayında yeni mahsul için seraya dikim yapabilecek.

#Çilek

Yorum Formu
bottom of page