• Yazar

Apple Telefon Sahipleri Müjde: Telefonunuzu Kendiniz Onarabileceksiniz!


Apple,akıllı telefon tamirlerini kendileri yapmak isteyen kişilere orijinal parçalar, dokümanlar ve aletler tedarik edeceğini açıkladı. Parçaların satışları gelecek senenin başlarında ABD'de başlayacak ve 2022'de de diğer ülkelere de satış gerçekleştirilecek. Apple'ın verdiği kararın tüketici hakları savunucularının, uzun yıllar akıllı telefonların kullanım zamanlarını arttırmak için "onarım hakkı" istekleri sonrası gelmesi dikkat çekti.


Kendi Tamirlerini Kendileri Yapabilecek

Apple tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların orijinal yedek parçalara ulaşmasının eskisi kadar sınırlandırılmayacağı belirterek, kullanıcıların Apple'ın sağladığı parçalar, dokümanlar ve araçlar ile kendi tamir işlemlerini, kendileri yapabileceği açıklandı.

Şirketin Alıcıya Sağlayacağı Aletler İle Değiştirebilecek iPhone 12 ve iPhone 13 sahibi olanların batarya, ekran ve kamera modülü gibi en önemli yedek parçaları direk Apple'dan satın alabilecekleri belirtilen açıklamada, bunları şirketin alıcılara sağlayacağı aletler ile kendi başlarına değiştirebilecekleri duyuruldu. ABD'de Başlayacak Ve 2022'de Diğer Ülkelere Yayılacak Kullanıcıların kendi başlarına tamir edebilmeleri için parça satışı önümüzdeki yılın başlarında, ABD'de başlayacak ve 2022'de de diğer ülkelere yayılacak. Kullanıcılar daha sonradan M1 çipli Mac bilgisayarlar için de parçalar temin edebilecek. Apple'ın en yaygın onarımlar için 200'den fazla parça ve onarım için aletler çıkarması bekleniyor. Apple, daha önce yalnızca yaklaşık 5 bin yetkili servis sağlayıcısı ve 2 bin 800 bağımsız onarım hizmeti sağlayıcısına orijinal parçalara erişim imkanı veriyordu.

Tüketici Hakları Savunucularının "Onarım Hakkı" Talebi Sonrası Geldi Apple ürün onarımlarını kendileri yapmak isteyenler için bir alternatif sunması, tüketici hakları savunucularının uzun yıllar akıllı telefonların kullanım zamanlarını uzatmak için "onarım hakkı" talepleri sonrası gelmesi dikkati çekti. Bunun yanı sıra, daha fazla özelliğe sahip olan, yeni cihazların onarımları daha karmaşık hale gelirken, Apple, kendi kendine onarımın "elektronik cihazları onarmak için bilgi ve deneyime sahip, teknolojiden anlayan kişilere" özgü olduğunu vurguladı.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör