• Yazar

Artık Taşı Toprağı Altın Değil! İstanbul'da Yaşamanın Maliyeti Yüzde 50 YükseldiTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon, kasım ayında yüzde 3,51 artıp yıllık bazda yüzde 21,31 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) 12 aylık enflasyonu yüzde 58,65 olarak hesaplamıştı. Kasım ayında aylık artış 9,91 oldu. Enflasyon ve hayat pahalılığı, kiraların da yüzde 100'e yakın arttığı İstanbul'da daha fazla hissedilir hale geldi.

Evlerdeki Gündem Ekonomik Kriz Devam eden salgına ve yeni varyantlarla artan vakalara rağmen vatandaşın ana gündemi ekonomi oldu. Geçinecek kadar kazanamadığını belirten katılımcıların oranında ekim ayına göre artış yaşandığı ortaya çıkarken, ekonomiye dair beklentilerde de karamsarlık söz konusu.

Katılımcıların yüzde 57,6'sı Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini düşündüğünü belirtiyor. Katılımcıların yüzde 68,3 gibi ezici bir çoğunluğu ekonomik sıkıntıların evlerindeki ana gündemleri olduğunu aktarırken, sadece yüzde 7,5'i için Covid-19 salgını konuşulan ana konu olabildi. Bu konuları ise ailevi olaylar ve döviz kurundaki değişim takip etti. Her 10 kişiden altısı için kasım ayının ana gündemi Merkez Bankası'nın faiz indirimleri, ikisi içinse kadın cinayetleri oldu.

İş Bulma Ümidi Çoktan Tükendi Türkiye'nin kronik sorunlarından olan işsizlikse ülkenin en büyük şehri İstanbul'da yaşayanların da en önemli problemlerinden biri oldu. Yükselen işsizlik süreleri vatandaşın iş bulma ümidini de azaltırken, iş arayan 10 kişiden altısı yakın zamanda iş bulamayacağını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 73,2'si işsizliğin, yüzde 72,8'i döviz kurlarının, yüzde 68,3'ü enflasyonun önümüzdeki altı ay içinde yükselmesi tahmin ediliyor. Gelecekten umudu kalmayan vatandaşların yüzde 44'ü büyümenin, yüzde 43,5'i ise yatırımların düşeceğini düşünüyor.

İstanbullu Borçlarını Ödeyemiyor Geçinecek parayı kazanamayanlar borç ödemekte de zorlanıyor. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 31,2'si kredi kartı borcunun yalnızca asgari tutarını ödeyebildiğini belirtti. Kredi kartı kullananların yüzde 46,3'ü aylık kredi kartı borcunun tamamını, yüzde 31,2'si ise borcun asgari tutarını ödeyebildiğini, yüzde 11,9'u ise kart borcunu ödeyemediğini belirtti.