top of page

Asgari Ücret İçin 3. Toplantı Sona Erdi!

Asgari ücret için 3. toplantı sona erdi. İşte TÜİK’in sunduğu rakam.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün 3. toplantısını gerçekleştirdi. TÜİK, yeni asgari ücret önerisini ağır işlerde çalışanlar için 2.792 TL 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2.507 TL 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2.339 lira 10 kuruş olarak komisyona sundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak olan asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamındaki 3. toplantısını Türk-İş’in ev sahipliğinde çevrim içi yaptı. Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Türk – İş heyeti görüş ve taleplerini sunarken, heyette yer alan asgari ücretli işçi Özgül Yardımcı da asgari ücretlilerin sorunlarını dile getirdi.

“ŞU AN ASGARİ ÜCRET NET 2.324 TL”

Şu an Asgari ücretin, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2.943 TL, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2.324 TL 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2.501 TL 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3.458 TL. Bunun 2.943 lirasını brüt asgari ücret, 456 TL 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 TL 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

“TÜİK KOMİSYONA SUNDU”

Toplantıda, TÜİK temsilcisi de bekar bir işçinin asgari geçim tutarını açıkladı. TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2.792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için  2.507 TL 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2.339 TL 10 kuruş olarak hesaplandığını komisyonla paylaştı.

“HAFTAYA OLAN SON TOPLANTI BAKANLIK’TA”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4. ve son toplantısını gelecek hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yapacak.

YENİ ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

#Asgariücret

Yorum Formu
bottom of page