top of page

Ayasofya Cami: Mutlaka Görmeniz Gerekiyor

Dünya mimarlık tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Ayasofya Camii, oldukça önemli bir merkezdir. Ayasofya Camii tarih boyunca kilise, müze ve cami olarak da kullanılmıştır.

İstanbul’un En Önemli Yapılarından Biri

İnsanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Ayasofya tarih boyu kültür beşiği olmuştur. Aynı yerinde 3 kez tekrar inşa edilen Ayasofya Camii İstanbul’un en önemli yapılarından bir tanesi olarak biliniyor. Yıllar boyunca Ayasofya İstanbul’un sembolü haline gelmiştir. Oldukça görkemli ve ihtişamlı olan Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu tarafından İstanbul’da yaptırılan en büyük kilisedir. Dünya mimari tarihinde Ayasofya’nın yeri çok farklıdır. Yıllarca kilise ve sonrasında müze olarak kullanılan Ayasofya günümüzde de Cami olarak kullanılmaktadır.

Ayasofya

Anlamı Ne ?

Ayasofya ilk yapıldığında, Büyük Kilise (Megale Ekklesia) olarak adlandırılmıştı. Ancak Kilise V. yüzyıldan itibaren Sophia olarak anılmaya başlanmıştı. Buna rağmen halk tarafından Büyük Kilise olarak anılmaya devam etmişti. 1453’teki fetihten sonra, kilisenin adı, günümüzde de kullanıldığı hali olan “Ayasofya” olarak değiştirildi.

Ayasofya Cami: Mutlaka Görmeniz Gerekiyor

Ayasofya Camii Tarihi

İstanbul’da Bizans İmparatorluğu’nun bulunduğu yıllarda Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u görkemli bir şekilde fetheder. Bundan sonra ise İstanbul’un kaderi değişmeye başlar. 916 yıl süresince kilise olan Ayasofya 1453 yılından sonra tuğla minare eklenerek cami haline dönüştü. Ayasofya’nın destek duvarları dönemin en iyi mimarlarından olan Mimar Sinan tarafından yenilenerek daha dayanıklı bir hale getirilmiştir. Osmanlı’da bulunan klasik mermer işçiliği Ayasofya Camiine de yansımıştır.

Ayasofya Cami: Mutlaka Görmeniz Gerekiyor

Cami’nin Özellikleri

Her yıl milyonlarca misafirlere ev sahipliği yapan Ayasofya Camii mimari özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bir orta nef, iki yan nef, apsisin yanı sıra iç ve dış Narthexelerin yer aldığı Ayasofya görenleri kendine hayran bırakıyor. Ayasofya Camiinin muhteşem kapıları meşe ağacından yapılmıştır. Bunun yanı sıra Ayasofya Camii Bizans İmparatorluğunun de kültürünü yansıtmaktadır. 40 Büyük pencereden oluşan Ayasofya Camii’nde 107 sütun bulunuyor. Ayasofya Camii’nin içerisinde duvarları renkli mermerler kaplar. Bu mermerler yurt dışından getirildiği gibi beyaz mermerler de Marmara Adası’ndan getirilmiştir.

Ayasofya Cami: Mutlaka Görmeniz Gerekiyor

Ayasofya Camii’ye Nasıl Gidilir ?

Anadolu yakasından gelecekler için; Kadıköy’den Eminönü yönüne giden vapurlarla karşıya geçtikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Sultanahmet durağında indiğinizde Ayasofya Camii’ne ulaşabilirsiniz.

Avrupa Yakasından gelecekler için; Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar ,Küçükçekmece, Bahçelievler taraflarından geliyorsanız Metrobüs ile Cevizlibağ durağında indikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Sultanahmet durağında indiğinizde Ayasofya Camii’ne ulaşabilirsiniz.

#AyasofyaCami

Yorum Formu
bottom of page