top of page
  • Yazar

Azerbaycan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Övgü Dolu Sözler!Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi Daire Başkanı Veliyev, 2. Karabağ Savaşı'nda Türk modelinde kurulmuş Azerbaycan ordusunun, Türk savunma sanayisinin ve ordusunun gücünü dünyaya gösterdiğini anlattı. Savaşta Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği destekte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cesaretinin çok önemli bir yol oynadığını belirten Veliyev, aynı şekilde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in de cesurca hareket ettiğini belirtti.


Aliyev Mirası Takip Ederek İlişkileri Geliştirdi

Konferansın açılışında konuşan Mammadov, Azerbaycan'ın ulusal lideri Haydar Aliyev'in iki ülke ilişkilerinin altyapısını sağladığını, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de bu mirası takip ederek ilişkileri daha geliştirdiğini belirtti.


"Azerbaycan Ülke Türkiye Arasındakine Benzer Bir İlişki Yoktur"

Mammadov, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin devletler için örnek olduğuna dikkati çekerek, "Dünyada kardeş olan halklar çoktur. Tarihte de aynı kana, dile sahip devletler bulunuyordu ancak Azerbaycan ile Türkiye arasındakine benzer bir ilişki yoktur. Bu tek modeldi ve biz bu ilişkiyi geliştirebildik." diye konuştu.

Mammadov, Türkiye ve Azerbaycan'ın iş birliğinin bölgede hiçbir ülkeye tehdit yaratmadığını, 2. Karabağ Savaşı'nda Türk modelinde kurulmuş Azerbaycan ordusunun, Türk savunma sanayisinin ve ordusunun gücünü dünyaya gösterdiğini anlattı. Nihai amaçlarının Kafkas bölgesinde kalıcı barışı getirmek olduğunun altını çizen Mammadov, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı gibi projelerin yalnızca iki devlet için değil, bölgede yer alan diğer ülkeler için de alternatif oluşturması anlamında önemini belirtti.

30 Yıl İçerisinde Ulaşılan Çok Önemli Bir Aşama

Mammadov, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha farklı perspektifleri de kapsadığını dile getirerek, "Kars Anlaşması'ndan Şuşa Beyannamesi'ne giden yol şerefli bir tarihti ancak önümüzde daha büyük perspektifler bulunuyor. İki ülke arasındaki ilişkiler, halklar arasındaki sevgi saygı üzerine çıkıp artık siyasi bir bağlamda müttefiklik seviyesine yükselmiştir. Bu 30 yıl içerisinde ulaşılan çok önemli bir aşamadır" dedi.


"Türkiye Azerbaycan İlişkileri Yeni Bir Döneme Girdi"

Açılış konuşmalarının ardından Diplomasi Akademisi Başkan Vekili Mesut Özcan'ın moderatörlüğünde, "Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinin Siyasi ve Askeri Boyutu" başlıklı ilk oturum gerçekleştirildi. Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi Daire Başkanı Veliyev, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini vurguladı. Bunun iki kanıtını gördüğünü kaydeden Veliyev, bunların "Karabağ savaşından sonra ortaya çıkan yeni jeopolitik durum" ve "Suşa Beyannamesi" olduğunu belirtti.

Yorum Formu
bottom of page