Böbrek Satın Almak İsteyen Aileler ve Hastalar (GÜNCEL). Haberin Evi.


Böbrek Satın Almak İsteyen Aileler ve Hastalar (GÜNCEL)

Borçlar yüzünden böbreğimi satmak istiyorum ilanları her geçen gün çoğalıyor. Bankalardan, akrabalarından, tefecilerden borç para bulamayın vatandaş son şans olarak böbreğini satmayı amaçlıyor. 50-100 bin lira borcu olanlar 300-500 bin liraya böbreğimi satarsam, geriye kalan parayla da geçinir giderim diyor. Ancak ülkemizde organ ticareti, böbrek satışı kanun gereğince yasaklanmış olduğu biliniyor. Böbreğimi satmak istiyorum, kaç para eder, hastaların ve zenginlerin telefon numaraları, arayan aileler gibi arama sorguları gerçekleştiren okuyucularımız için böbrek satmanın yasal boyutunu araştırdık.

Böbrek Arayan Hastalar Var mı?

Ülkemizde şuan itibariyle 22 Bin civarında diyaliz hasta mevcut. Bu hastalar şuan için böbrek nakli bekliyor. Böbrek Satın Almak İsteyen Aileler ve Hastalar açısından olaya bakıldığında şuan ülkemizde 60 binden fazla vatandaşımız böbrek nakli bekliyor. Ancak maalesef bağışçı olmayı kabul eden vatandaşlarımızın sayısı çok az. Bu sebeple insanlar parayla böbrek satın almaya yöneliyor.


Ülkemizde böbrek satışı her ne kadar yasak olsa da, çaresizlik nedeniyle böbreğini sattığını beyan eden, sosyal medyada ve diğer platformlarda böbrek satışı için alıcı arayan, telefon numaralarına ulaşmak isteyen binlerce insan mevcut. Buna karşılık böbrek yetmezliği ve diğer rahatsızlıklar nedeniyle hastanelerde tedavi gören ve böbrek nakli bekleyen binlerce de hasta var. Bu hastaların bir kısmı zengin olması ve maddi durumu nedeniyle para karşılığı da olsa böbrek almaya razı durumda. Maddi durumu olmayanlar ise gönüllü bağışçı aramaktalar. Ülkemizde olduğu gibi, yurt dışında ikamet eden ve böbrek satın almak isteyen hastalarda, gerek kendileri gerekse hastaneler aracılığıyla verdikleri ilanları sosyal medya da görüntüleyebilirsiniz. En başta söylediğimiz gibi, organ ticareti suçtur! Bu hastalarla zenginlerle veya yurt dışında ki vatandaşlarla iletişim telefon numaralarından irtibat kursanız da, TCK gereğince suç işleyeceğinizi unutmayın. Çünkü sadece organ satın almak veya ticaretini yapmak değil, satmakta suçtur!


Kişinin ailesi veya yakınlarından birinin, herhangi bir karşılık beklemeksizin ticari bir ilişki anlamında olmayacak şekilde böbreğini vermesi ve bu hususun yasal prosedürlere uygun olarak yapılması TCK 25/2 maddesi gereğince ceza gerektirmeyebilir. Ancak bu konuda ayrıntılı bilgi almak için yasal temsilcinize başvurmanızı öneririz.Böbreğimi Satmak İstiyorum Borcumu Ödemek İçin

Yukarıda anlatıldığı üzere kaç paraya olursa olsun, böbreğinizi satmanız kanunlara göre suç teşkil etmektedir. Bu sebeple eğer borcunuzu ödemek istiyorsanız yasal yollara başvurmanızı öneririz. Bu yolların başında bankalardan tarafından sunulan ihtiyaç kredisi fırsatları yer almaktadır. Bankaların herhangi birinden ihtiyaç kredisi çekebilir ve borçlarınızı yapılandırarak taksit taksit ödeyebilirsiniz.

Eğer bankalardan kredi çekemiyorsanız ve aylık sabit gelire ihtiyacınız var ise, maddi durumunuzun yeterli olmadığını belirterek Devletin yardım kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz. Bu kuruluşların başında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Gelmektedir.

SYDV haricinde Belediye başkanlıkları da bütçeleri oranında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza maddi yardım olanağı sağlarlar. Bu yardımlar;

Eğitim,Sağlık,Yakıt,Gıda ve Giyecek

yardımı olabilmektedir. Bazı kuruluşlar ve vakıflar ise her ay elden para ödemesi yapmaktadır. Böbreğim kaç para eder hesaplaması yapmak yerine bu kuruluşlara başvurmanız en doğrusudur.

Böbrek satmak suçtur. Bu konuda lütfen yorum yazınız, ancak iletişim bilgilerinizi paylaşmayınız!

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör