Bahçeli: “AİHM’in Aldığı Kararı Tanımıyoruz”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin il başkanları toplantısında açıklamalarda bulundu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in parlamenter sistemi konuşmak için ortak masa kurulması teklifiyle ilgili Bahçeli ”Bizim nazarımızda masa kurma teklifi ciddiyetsiz ve itibarsız bir tekliftir” dedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Demirtaş’ın serbest bırakılması kararına da tepki gösteren Bahçeli, ”AİHM’in Demirtaş’ın serbest bırakılmasını dayatan kararını tanımıyoruz, takmıyoruz, milli vicdanda hükümsüz olduğunu buradan haykırıyoruz” ifadelerini kullandı.


“CHP, HDP Ve İyi Partiye Bakın”

Bahçeli, Türkiye’nin Covid-19 salgınıyla mücadelesinde ön aldığını, öncü olup örnek davranış sergilediğini, güçlü sağlıklı alt yapısıyla, özellikle şehir hastanelerinin donanımıyla ve sağlık çalışanlarının kahramanca mücadelesiyle sivrildiğini söyledi.

Türkiye’nin sağlık diplomasisiyle ihtiyaç sahibi ülkelere de yardım elini uzattığını hatırlatan Bahçeli, “Salgın dünyayı kasıp kavururken, bu olağanüstü ve hassas dönemde istismarı paravan yapanların, yaşanan zorluklara sevinenlerin, böylesi bir halde bile iktidar devşirmek için çırpınanların ya ar damarları çatlamış ya da kansızlıkları dillerine vurmuştur. Meselenin özeti bize göre budur. Bakınız CHP’ye, bakınız İYİ Parti’ye, bakınız HDP’ye, bakınız diğer siyasi ucubelere, emin olunuz görüp göreceğiniz bu olacaktır. Yangından mal kaçırmayı düşünmek korkaklığın alametidir. Ülkesine, milletine, vatanına namlu çevirenlerle, kefen biçenlerle can ciğer kuzu sarması olanlar, üstelik onlardan medet ve menfaat umanlar iç işgal cephesinde mevzie giren ruhsuz ve uğursuz zillet kafilesidir” diye konuştu.

‘AİHM’İN KARARINI TANIMIYORUZ, HÜKÜMSÜZ OLDUĞUNU HAYKIRIYORUZ’

Behçeli, HDP’nin açılmamak üzere kapatılması önerisinin arkasında olduklarını vurgulayarak, Hazine yardımlarının terör örgütüne gitmesini istemiyoruz. TBMM’de PKK’lı istemiyoruz. Teröristleri kucaklayıp TBMM’ne gelen bölücülere tahammül edemiyoruz. Biz Demirtaş’a bakınca terörist görüyoruz, bebek katilinin heykelini dikmek isteyen cani görüyoruz, 6-8 Ekim olaylarında katledilen 53 vatandaşımızın acısını görüyoruz” dedi.

Bahçeli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararını da değerlendirerek, şunları kaydetti: “AİHM’in terörist Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını dayatan en son kararını tanımıyoruz, takmıyoruz, milli vicdanda hükümsüz olduğunu da buradan haykırıyoruz. Milli iradeye ve Türk mahkemelerine hakareti reddediyoruz. Hiç kimse bize masal anlatmasın. Mesela AB üyesi İspanya’da teröre bulaşmış Batasuna’ya ne yapılmışsa hukuki ve ahlaki tutarlılık gereğince Türkiye’de de aynısının yapılmasını talep ediyoruz. PKK’yı terör örgütü görmeyen AİHM iç hukuk yollarının tükenmesini beklemeden önyargı ve çifte standartla hareket etmiştir. Mezkur karar esastan da, usulden de sakattır, evrensel hukuk kurallarına aykırıdır. Nitekim İspanya’da ETA terör örgütünün destekçisi parti hakkında verdiği kararla bütünüyle ters düşmüştür. Avrupa’ya gelince hukuk diyenler, bize gelince terörist hukuku icat etmişlerdir. Biz HDP kapatılsın derken haklıyız, halkın tercümanıyız.”