top of page

Bahar Ayında, Çin Uzay İstasyonu Kuracak

Uzay istasyonu baharda çin tarafından kurulacak. Çin, dünya yörüngesinde kurmayı amaçladığı uzay istasyonunun çekirdek modülünü 2021 bahar ayında uzaya yollayacağını açıkladı.


“2021 BAHARINDA FIRLATILMASI PLANLANIYOR”

Cou Cianping, “Tienhı” (Göklere Katılmak) adı verilen modülün 2021 baharında fırlatılmasının planlandığını belirtti. Xinhua Haber Ajansı’nın göre Çin’in insanlı uzay projesinin baş tasarımcısı olan Zhou Jinping, gelecek yılın başlarında ülkenin ilk uzay istasyonunun çekirdek modülünün fırlatılacağını belirtti. 

→ Global Times’ta yer alan habere göre, Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA) Baş Mühendisi Cou Cianping, istasyonun temelini oluşturacak olan çekirdek modülün ve taşıyıcı roket Long March 5B’nin hazır olduğunu, testlerde son aşamaya gelindiğininin haberini verdi.Test aşaması tamamlanan çekirdek modülü taşıyan Long March 5B roketinin ilk başarılı uçuşu da mayıs ayında gerçekleştirilmişti.

→ Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi sebebiyle 2022 yılına  kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalara hız vermiş durumdadır. 2022 yılına kadar inşası tamamlanması beklenen istasyonda önümüzdeki 2 yıl içinde 11 tane görev gerçekleşecek. Bu görevlerden 6 tanesi uçuş üzerine gerçekleşecektir. Ayrıca Ana iskeletin oluşmasının ardından, sonraki yıllarda “Şüntiyen” (Gökleri Dolaşmak) adlı uzay teleskobu ayrı bir modül olarak istasyona eklenmesi planlanıyor.

→ Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşacak istasyon tamamlandığında Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile hemen hemen aynı boyutlarda olacaktır. Testlerin  en son aşamada olduğunu ifade eden  Zou Jianping, “Önümüzdeki bahar Çin uzay istasyonunun temel teknoloji testine ve inşasına başlayacağız. Çalışmamızın en büyük önceliği, uzay aracının yörüngede güvenilir şekilde çalışmasını ve astronotların güvenliği doğrultusunda olacak. Böylece verimli bir şekilde çalışabilmelerini ve görevlerini tamamlayabilmelerini sağlayacağız”ifadelerine yer verdi.

→ Çin hükümeti projeyi uzun vadeli olarak ele alıyor. En geç 2045 yılana kadar muazzam bir ay istasyonunun kurulmasını planlıyor. Bu amaçla ay yüzeyinden topladığı 1.73 kilogram taş ile iyi bir iş çıkararak geri dönen Chang’e 5 Çin hükümetini ABD ve Sovyetler Birliği’nden bu yana materyal getirebilen ilk ülke yapmış oldu.

→ Uzay yarışındaki bu yolculukta kimin mutlak zafer kazanacağının hep birlikte seyircisi olacağız. Teknoloji devi ülkelerinin bu akıl almaz yarışında kazanan tarafın her zaman insanlığın olması temennisiyle.

#Çin #uzay

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page