top of page

Bakü Modern Sanat Müzesi: Sanatın Başkenti

Bakü Modern Sanat’ı eserlerin yaklaşık 800’ü resimlerden ve 200’ü heykellerden meydana gelen müzede yer alan eserler, özellikle Azerbaycan’ın avangart akımını temsil ediyor…


Bakü Modern Sanat Müzesi

 Azerbaycan başbakanı Mehriban Aliyeva önderliğinde temeli oluşturulan bu müze 2009 yılının Mart ayının yirminci gününde hizmete sunulmuştur. Müze modern sanat ve çağdaş sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Modern sanat koleksiyonu 1905 yılından 1960 yılına kadar olan kısmı kapsamaktadır. Çağdaş sanat ise 1960 yılından günümüze kadar devam eden sanat anlayışını yansıtmaktadır. Müze de 1.000 adet eserden daha fazlası da mevcuttur fakat çağdaş sanat koleksiyonu modern sanat koleksiyonuna göre daha fazla bulunmaktadır.

Bakü Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu

Bakü Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu, başta resim ve heykel olmak üzere, enstalasyon, fotoğraf ve video gibi farklı disiplinlerden eserleri de bünyesinde barındırmaktadır. Müzenin açılış töreninde, oldukça önemli isimler yer almıştır.  Bakü Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu, başta resim ve heykel olmak üzere, enstalasyon, fotoğraf ve video gibi farklı disiplinlerden eserlere de ev sahipliği yapıyor.

Bakü’ye Nasıl Gidilir?

Bakü’ye uçakla gitmek isteyen sporseverler Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na ulaşım sağlayacak. İstanbul – Bakü arası uçakla yaklaşık 2 saat 45 dakika sürerken, Ankara – Bakü arasındaki yolculuk süresi 2 saat. İstanbul’dan Bakü’ye otobüs ile de gitmek mümkün. Bu şekilde yapılacak bir yolculuk yaklaşık olarak 34 saat sürmektedir.

Bakü Modern Sanat Müzesi: Sanatın Başkenti

Ne Yenir Ne İçilir

Azerbaycan geleneksel mutfağı Türk ve Asya mutfaklarının oldukça fazla etkilenmiştir. Yemeklerde dana, koyun eti, kümes hayvanları ve balık çokça kullanılır. Türk mutfağına göre biraz daha yağı ve tuzu fazla kullandıkları için kimilerine ağır gelebilir. Tereyağı, kuyruk yağı ve safranın Azeri mutfağında önemli bir yeri vardır. Yemeklerin yanında ince ince dilimlenmiş salataları da bulunur. “Sahil Bar”, “Avaz Dining”, “Zeytun”, “ART Garden”, “Buta Palace”, “Sheki Restoran”,  kentin geleneksel menülerinden tadabileceğiniz öne çıkan meşhur restoranlar arasında yer alıyor. Dünya mutfağından örnekler sunan birçok restoran da bulunuyor. Örneğin İtalyan restoranına gitmek isterseniz “Scalini” veya “Tosca” ’ya uğrayabilirsiniz.

Neler Alınır ?

Azerbaycan el sanatları gibi hediyelik eşyalar almak isterseniz Eski Şehir’de Çeşme Meydanı’nda yer alan Nizami Caddesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

#Bakü #SanatMüzesi

Yorum Formu
bottom of page