top of page

Balıklı Göl: Şanlıurfa’nın En Değerlisi

Balıklı Göl, Şanlıurfa ilinin güneybatısında yer alan Eyyübiye ilçesinde yer alıyor. Yerli ve yabancı her yıl binlerce misafirlere ev sahipliği yapan Balıklı göle ulaşım da oldukça kolaydır. 

Balıklı Göl: Şanlıurfa'nın En Değerlisi

Türkiye’nin en önemli doğa güzelliklerinden biri de tartışmasız Şanlıurfa ilinde bulunan Balıklı göldür. Özellikle diğer birçok doğa güzelliklerinden farklı olarak özel bir geçmişe sahip olması sebebiyle ülkemizde yaşayan insanların ve dünyanın birçok bölgelerinde yaşayan yabancı misafirlerin tüm ilgisini üzerine çekmiş ve bu sayede başta Şanlıurfa iline olmak üzere Ülkemize de ciddi anlamda ekonomik katkılar sunmuştur. Türkiye’nin ve bilhassa da Şanlıurfa ilinin en meşhur doğa harikası ve göllerinden olan Balıklı göl hakkında birçok tarihi kaynaklarda birçok rivayetler bulunmaktadır.


Balıklı Göl Hangi Şehirde?

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde yer alıyor. Bu gölün efsanevi hikayesi ve etkileyici görüntüsü ile gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Balıklı göl, İslamiyet’e inanan herkes için çok önemli bir yer tutuyor. Bu göl, tarihimiz ve inancımız açısından farklı bir yere sahip bulunuyor. Gölün içinde yüzen balıklar kutsal sayıldığı için avlanmasına izin verilmiyor ve büyük bir özenle korunuyor. Balıklı göl, kesinlikle herkesin gezip görmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Balık Gölün Oluşumu ve Özellikleri

Üç büyük dine inanan peygamberlerin inandığı Hz. İbrahim’in yaşadığı dönemlerdeki zalimlikleriyle haklına çektiren Nemrut’un Hz. İbrahim peygamber arasında yaşanan olay sonucunda balıklı gölün oluştuğuna inanılıyor. Balıklı gölün gizemli bir hikayesi olması, tüm ziyaretçileri ve inanan herkesi derin bir şekilde etkiliyor.

Balıklı Göl: Şanlıurfa'nın En Değerlisi

Balıklı Göl ve Çevresi

Balıklı gölün çevresinde bulunan restoran ve çay ocaklarında Şanlıurfa’nın misafirperver, güler yüzlü ve samimi esnaflar bulunuyor. Şehri en güzel şekilde temsil etmek ve ziyaretçilere tarihi ve doğal güzelliklerimizi en iyi şekilde anlatabilmek için bu esnaflar var gücü ile çalışıyor.

Bu muhteşem yere kadar gelmişken Şanlıurfa’yı da gezmek ve burada birkaç gün konaklamak için tercih edebileceğiniz çok sayıda uygun fiyatlı butik oteller bulunuyor. Bu otel seçeneklerinden bir tanesini tercih ederek güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Şanlıurfa’nın doğal güzelliklerini, tarihi dokusunu yakından görmek size huzur verecek.

#BalıklıGöl

Yorum Formu
bottom of page