top of page

Bali Gezilip Görülecek Yerler


Bali Nasıl Bir Yerdir?

Bali 50 yıldır zaten dünyada “son cennet” olarak dillerde dolaşıyor. Bali fotoğraflarındaki büyüleyici turkuaz sahiller, pirinç teraslarında palmiyeler arasından sonsuzluğa sallanan dev salıncaklar gerçekten müthiş iştah kabartıyor. Ama devir internet devri olunca insan haklı olarak Bali de aynı üne sahip bazı yerler gibi gereksiz pompalanmış ürün mü diye şüphelenebiliyor.

Bali cennetten bir köşe olmasına karşın coğrafi koşullardan dolayı ulaşım açısından fazlasıyla sıkıntılı bir ada. Gerekli yatırımlar yapılmadığından toplu taşıma ya da ada içi ulaşım açısından oldukça elverişsiz bir ada. Adayı gezerken 2 yolla gezmek en anlamlısı. İlki, eğer motorsiklet ile aram iyi  diyorsanız motor kiralamak. Hem motor kirası hem de yakıt epeyce ucuz. İkincisi, bence en mantıklı ve konforlu yol olan rehberli araç kiralamak. 

bali

Bali’ye Ne Zaman Gidilir? İklim ve Hava Durumu Nedir?


Tropikal iklimi sayesinde, Bali neredeyse yıl boyu düşünebileceğiniz bir yer. Bali’de sıcaklık yıl boyunca 25-35 derece arasında fakat bazı aylar yoğun yağış oluyor. Bu da o ayları diğerlerine nazaran sevimsiz yapabiliyor. Hangi ayları tercih etmeli?

Nisan ortasından Ekim ortasına olan geniş aralık, Bali için ideal zamanlar.Bu dönem genellikle kuru geçiyor ama tropikal iklim kuşağında olduğunuzdan, ara sıra yağmura denk gelme ihtimaliniz her zaman var. Bu ihtimal, sezonun iki ucuna doğr,u yani Nisan ve Ekim’de, artıyor ama öyle gözünüzü korkutacak bir yağış değil.

Bununla birlikte her ne kadar en iyi sezonun göbeğinde kalsa da tavsiyemiz aşırı kalabalıklar sebebiyle Ağustos ve Temmuz aylarından özellikle sakınmanız.Bu aylarda korkunç trafik oluyor, konaklama ve kiralama fiyatları tavan yapıyor, kuyruklar uzadıkça uzuyor ve iyi restoranlar için için erken rezervasyonlar şart oluyor. Hatta Temmuz ve Ağustos’ta giderseniz Bali’yi sevmeye bile bilirsiniz.

Özetle; en iyi Bali deneyimi için, Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarını hedefleyin.Son bir notumuzda da yağmur dönemine denk gelmesine rağmen popüler olan Aralık ve Ocak aylar üzerine: Yeni Yıl ve Noel zamanları da Bali çok kalabalık ve pahalı oluyor.

bali

Bali’ye Ne Kadar Zaman Ayırmak Lazım?

 Bali’nin size sunabileceği her şeyi deneyimlemek isterseniz, 2 haftaya ihtiyacınız var demektir. 3 hafta ayırırsanız etrafındaki efsane yerleri de gezersiniz.  10 gün de Bali hakkında genel bir fikir edinmeniz için yeterli bir süre ama her şeye yetmeyecektir.

Bali’nin kendinden daha küçük 3 komşu adası var: Nusa Lembongan, Nusa Penida ve Nusa Ceningan. Hepsine genel olarak Nusa Adaları deniyor. Bali’nin Sanur Limanı’ndan tekne ile 40-45 dakika mesafede olan adaların her biri ayrı ayrı vakit ayırmaya değer yerler çünkü henüz kitle turizmi tarafından kirletilmemişler. Son zamanlarda Nusa Penida’nın muhteşem manzaraları Instagram’ı salladığından, bu durum hızla değişmeye başlayacak gibi duruyor. Bizim fikrimizi soracak olursanız, bir haftadan fazla vaktiniz varsa, Nusa Adaları da 2-3 gününüzü ayırmaya değer.

Nusa Penida – Turistler Bali’ye hiç gelmeseydi, Bali bugün nasıl bir yer olurdu merak ediyorsanız, Nusa Penida’ya geldiğinizde cevabınızı alacaksınız. Sarp yollar, muhteşem manzaralar, el değmemiş plajlar, birinci sınıf dalış opsiyonları, az ama öz restoranlar & oteller…

Nusa Lembongan & Nusa Ceningan – Lembongan, mütevazi bungalowlardan butik otellere her seçeneği bulabileceğiniz, sakin bir sörf kasabası gibi. İki ada birbirine köprü ile bağlı. Yani Ceningan’ı da Lembongan’dan geçerek kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Nusa Penida’ya göre daha fazla gelişmiş.

bali

Eğer 2 haftadan fazla vaktiniz varsa, Bali’den 4-5 saat uzaklıktaki Lombok’a feribotla geçmek de güzel bir fikir. Lombok’un da kendi yakınlarında 3 tane adası var; Gili Adaları. Her ne kadar Gili Adaları küçücük olsa da popüleriteleri son yıllarda Lombok’u geçmiş durumda. Her ada kendi içinde eşsiz deneyimler vaad ediyor:

Gili Trawangan – Parti adası. Dalış için de çok uygun. Genellikle sırt çantalı gezginlerce tercih ediliyor. Gili Meno – Romantik bir kaçamak adası. En iyi plajlar burada. Genellikle balayı çiftlerinin tercihi. Gili Air – Diğer iki Gili Adası’nın karması gibi.

Goa Gajah Tapınağı

Bali’nin bir diğer ikonik eserlerden biri olan fil mağarası (Elephant Cave) kapısının bulunduğu tapınak. Bu tapınak eğitim tanrısı Goa Gajah’a adanmış. Giriş 15.000 IDR (1 €)

Yorum Formu
bottom of page