top of page

Balon Avcılığına Bu Yıl Kuyruk Başın 5.000 TL Destek

Balon avcılığına bu yıl kuyruk başına 5.000 TL destek ödemesi yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre, balon balığı avcılığını teşvik etmek amacıyla bu yıl kuyruk başına 5.000 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Bu balık Avcılığının Desteklenmesine Dair Haber’i, Resmi Gazete’de yayımlanarak, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Tebliğ, Su Ürünleri Bilgi Sistemi’ne (SUBİS) kayıtlı, çevirme ve sürütme ağları dışında avcılık faaliyetinde bulunan, geçerli bir balıkçı gemisi ruhsat tezkeresine sahip olan ve istilacı balon balığı türünün Akdeniz ve Ege Denizi’ne kıyısı olan illerde avcılığını yapan balıkçılara verilecek destekleme ödemesiyle ilgili usul ve esasları düzenliyor.

“KUYRUK BAŞINA 5.000 TL ÖDENECEK”

Habere göre, balon balığı kuyruğunun 1 milyon adete kadar her bir adedi başına 5.000 TL destekleme ödemesi yapılacak. Kuyruk alımı, 31 Aralık 2020 tarihine kadar gerçekleştirilecek ancak daha öncesinde 1 milyona ulaşıldığında SUBİS üzerinden alım durdurulacak. Kuyruk alımı bugünden itibaren 5 iş günü sonrasında başlayacak.

Balon balıkları bütün olarak karaya çıkartılamayacak, çıkartıldığının tespiti halinde bu durum hakkında tutanak tutulacak ve getirilen bütün balıklar destekleme kapsamına alınmayacak.

Bu balığın kuyruğu dışındaki kısmı karın bölümü yarılarak denize atılacak, sadece kuyruğu belirtilen noktalardan karaya çıkartılacak.

Bu balıkları kıyıya bir deniz mili mesafeden daha yakın noktalarda, koylarda, liman ve barınak içlerinde kesinlikle denize atılamayacak.

Balon Avcılığına Bu Yıl Kuyruk Başın 5.000 TL Destek

“BALON BALIĞININ AVLANIŞI”

Destekleme kapsamında avcılığına izin verilen ve avlanılan balon balıklarının kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında yapılacak. Balon balığı avcılığı yapacak balıkçı gemilerinde ihtiyaç duyulacak koruyucu eldiven, sızdırmaz poşet ve benzeri malzemelerin bulundurulması zorunlu olacak.

“ÖDEMELER ZİRAAT BANKASINDAN ALINACAK”

Desteklemeler için gerekli kaynak, Bakanlık tarımsal destekleme bütçesinden karşılanır ve gerekli paranın aktarılmasını müteakip Bakanlık tarafından Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası aracılığı ile balıkçılara ödenecek

Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce, haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak.

#BalonBalığı

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page