Bebek Bezleri Ve Bebek Mamaları Cüzdan Deliyor

CHP Partisi’nin, bebek sahibi olmanın maliyetindeki artışı göz önüne seren raporun ikincisini yayınlandı. Buna göre, son 6 ayda, bebek ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizlik masraflarında ortalama %12’lik bir fiyat artışı olduğu belirlendi. Bu artışın son 1,5 yılda %61 gibi olağanüstü bir seviyede olduğu belirtildi. Astronomik artış bebek bezinde yaşandı.

Hamile olarak katıldığı seçimlerde, CHP’den Ankara milletvekili seçildikten kısa bir süre sonra ikinci kez anne olan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Türkiye’de bebek sahibi olmanın maliyetlerini içeren ‘Çocuk sahibi olmak lüks oldu’ raporunun ikincisini hazırladı.

Taşcıer, ilk raporunu Mayıs ayında yayınlamıştı. Taşcıer, “Artan bebek bakım masraflarının, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği özelinde, Mayıs 2019’dan Mayıs 2020’ye ne ölçüde arttığını tespit edebilmek için gerçekleştirdiğim inceleme çalışması, son altı aydaki durumu görmek için yenilenmiştir. Yeni çalışma Mayıs 2020’den Aralık 2020’ye olan artışları gözler önüne sermektedir” dedi.

Bebek maması

BEBEK MAMASINDA YÜKSELİŞ % 32

Mama fiyatları da yüzde son 6 ayda %6,5’lik artışla ailelerin ekonomisini zorlamayı sürdürmektedir. Bir markanın marketteki 120 gramlık meyve püreli mamasının fiyatında son 6 ayda bir artış gözlenmezken, başka bir markanın 125 gramlık maması anne bebekler ürünleri mağazasında %13 artmıştır. Bu ürün grubunda son bir buçuk yıldaki artış oranı ise %32.

Şampuanda oransal olarak son 6 aydaki artış %25 olurken, son 18 ayda artış ise %67.

Kremler kaleminde son 6 aydaki artış oranı %11 olurken, son bir buçuk yılda ise %34 artış olmuş.

Emziren annelerin kullandığı göğüs pedlerinin fiyatı son 6 ayda %19, son bir buçuk yılda ise %55 oranında yükseldi.

Bebek Bezi

BEBEK BEZİNDE YÜKSELİŞ %140

Taşcıer aynı marka ve aynı satıcıların fiyatlarını baz alarak hazırladığı raporunda şunlara dikkat belirtti:

Bebeğin bakımı için en önemli ihtiyaçların başında gelen bebeklerin bezinin fiyatı günden güne artmaktadır. İki marketteki bebek bezlerinin fiyatları karşılaştırıldığında son 6 ayda %17,5’lik bir artış gerçekleştiği görülmektedir. Son 18 ayda artış oranı ise %140.

Hem 350 gramlık bebek sütü hem de yine 350 gramlık devam sütü son 6 ayda %19’luk bir artış görmüştür. Son bir buçuk yıldaki artış oranı ise %50.

#BebekBezi #BebekMaması

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör