• Yazar

Belçika, Elektrikte KDV'yi Düşürecek, Faturalar Ortalama 60 Euro Azalacak!Belçika hükümeti, artan enerji faturalarına karşı elektriğin KDV'sini azaltmaya ve hanelere 100 euroluk enerji çeki göndermeye karar verdi. Ülkede elektriğe uygulanan KDV oranı yüzde 21'den yüzde 6'ya indirilecek. Böylece faturalar ortalama 60 euro düşecek. Belçika'da federal hükümeti oluşturan siyasi partiler, ülkede artan enerji fiyatlarına karşı uygulanacak tedbirler konusunda uzlaştı. Buna göre, elektrik faturalarındaki KDV oranı geçici olarak azaltılacak. Belçika'da 1 Mart- 1 Temmuz döneminde elektriğe uygulanan KDV oranı yüzde 21'den yüzde 6'ya indirilecek. Böylelikle hanelerin elektrik faturalarının ortalama 60 euro azalması sağlanacak.


Hane Başı 100 Euroluk Isınma Çeki

İlave olarak hanelere 100 euroluk ısınma çeki gönderilecek. Bu çek enerji faturalarının ödenmesinde kullanılabilecek.Ülkedeki yoksul ve düşük gelirli ailelere sağlanan uygun enerji tarifelerin süresi de uzatılacak.


1,1 Milyar Euroluk Kaynak

Hükümet, söz konusu paket için 1,1 milyar euro kaynak ayıracak. Paketle, hanelerin enerji faturalarının ortalama 165 euro düşmesi sağlanacak.


Enflasyon 39 Yılın Zirvesinde

Belçika'da ocak ayında enflasyon yüzde 7,59'la 1983 yılından beri ölçülen en yüksek seviyeye çıkmıştı. Ülkede enflasyon artışını en fazla tetikleyen unsurun enerji fiyatlarındaki yükseliş olduğu belirlenmişti. Belçika'da 1 yıl öncesine kıyasla elektrik fiyatları yüzde 70,8, doğal gaz fiyatları yüzde 153,7, kalorifer yakıtı yüzde 47,1 yükseldi.