top of page

Cilt Sorunları Artışının Sebebi Maskeler!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte ve bir süredir cerrahi maske kullanmanın da etkisiyle kış aylarının sert rüzgarı cildimizi yıpratmaya başladı. Cerrahi maske kullanımı sebebiyle birçok cilt sorunlarının ortaya çıktığını dile getiren uzmanlar cilt bakım temizliğine daha da dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. Bu kapsamda, evimizden çıkmadan uyguladığımız bazı el yapımı maskeler cilt sorunları oluşumuna engel olurken, cilt bakımı konusunda etken maddesini bilmediğimiz ürünlerin de kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Koronavirüsün yaşamımıza girmesiyle birlikte maskelerde yaşamımızın bir parçası haline geldi. Virüsten korunmanın en önemli noktası olan cerrahi maske kullanımıyla birlikte bazı cilt sorunları da ortaya çıktı.

Terleme ve sürtünmeyle birlikte cildimizde sivilce oluşumu ve sebum (yağ) üretiminin arttığını söyleyen Uzman Estetisyen Nimet Aycan, ”Uzun süredir tüm dünyayı saran Koronavirüs dolasıyla cerrahi maskeler hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu sebeple cildimizin gün boyu maske ile örtülü olan kısımlarında ısı artışı gözleniyor. Artan ısı, cilt damarlarında genişlemeye ve kızarıklığa sebep oluyor. Maske sebepli baskı, ısı, sürtünme, kıl köklerinde tahrişe sebep olarak sivilce çıkışını tetikliyor. Bu süreçte tahriş olan cilde yumuşak temizleyiciler ile bakım yaparak tonik olarak gül suyu, mineralli su veya maden sodası ile yatıştırabilirsiniz. Aynı zamanda aşırı cilt temizliğinden kaçınmalı, sentetik, sert, hava almayan maskeler kullanılmamalıdır” dedi.

Cilt Sorunları

Kişinin Cilt Yapısına Uygun Nemlendirme Döngüsüne İhtiyacı Var

Cildin temiz tutulması ve derinlemesine temizlik, pürüzsüz bir cildin kaçınılmaz yolu olarak biliniyor. Sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmak için belli rutinlerin düzenli bir şekilde uygulanması gerektiğini söyleyen Aycan, ”Cildimizin pH dengesi yukarı doğru bir ivme şeklindedir ve iki uçludur. Asit ve baz dengesi olarak geçer. Sabah uyandığımızda bu dengede 13 derecelik bir asit değeri vardır. Orta seviyemiz biz de PH 5.5 olarak adlandırılsa da hiçbir zaman seviye bu dengeyi yakalayamayacaktır. 5.7 veya 5.3 gibi seviyelerde kalmaktadır. Asist ve baz dengesi neye göre değişir diye cevaplayacak olursak, cilt tiplerine göre olduğunu söyleyebiliriz (akneli, yağlı, kuru, kuperozlu, rozalı gibi) olarak değişir. Cildimizin pH dengesini sağlayabilmemiz için kişinin cilt yapısına uygun yıkama, tonikleme ve nemlendirme döngüsüne ihtiyacı vardır. Tüm bu adımları sabah uyandığımızda ve gece yatmadan önce uyguladığımızda cilt pH seviyesi cilt yapısına göre dengelenecektir. Bu dengeyi oturtabilmek yaklaşık bir, bir buçuk ayımızı alacaktır. Hepimizin evinde bulunan birçok malzeme ile cilt bakımımızı destekleyebiliriz. Fakat bunları uygulamadan önce kullanacağımız malzemelerin içerikleri ile ilgili küçük bir araştırma yapmalı ya da bir uzmanın fikrini almalıyız. Sonuç olarak etken maddesini bilmediğimiz ürünlerin kullanımı cildimize zarar vereceği gibi evdeki kullandığımız içerikler de cildinize zarar verebilir” dedi.

#Bakım #Cilt #Maske

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page