• Yazar

Dünya Sahnesine Çıkan TOGG'un Fabrikasının 3 Yıllık Muhteşem Yükselişi Kameralara Yansıdı!Türkiye'nin onlarca yıllık hayali gerçek oluyor. Yerli ve milli elektrikli otomobilin üretileceği fabrika hızla büyüyor.


Heyecan Yaşattı

Firma 14 bin 600 ton çelik montajı, 33 bin metrekare çatı panel montajı ve 19 bin 734 metrekare kör kalıp montajının tamamladığını Gemlik Fabrikası'nda yapımı devam eden boyahane ile toplamda 250 adet robotun yer alacağı seri üretim bantlarının kuruluş aşamasının hızlandırılmış videosunu yayınladı. Kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlenen video büyük bir merak oluşturdu.


100 Kilometre Hıza 4.8 Saniyede Çıkacak

Türkiye'nin otomobili TOGG piyasaya çıktığında 200 ile 3400 beygir gücü ile 0'dan 100'e 4.8 saniyede çıkış 500 km WLTP menzili sunacak. Özelliklerin hepsi mobility ekosistemine entegre edilecek. 2022'nin 4. çeyreğinde seri üretime hazır olacak ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra seri üretim 2023'ün 1. çeyreğinde başlamış olacak.


Gemlik'e İkinci Fabrika

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu ile Çinli enerji devi Farasis'in ortaklığında kurulan SiRo, Gemlik'te batarya hücresi ve modül üretimi tesisi kuracak. Türkiye'nin ilk otomobil batarya fabrikası olacak tesis, 2 bin 200 kişiye iş imkanı sağlayacak. 2 milyon araç üretme kapasitesine sahip 30 milyar dolardan fazla ihracat yapabilen otomotiv endüstrisi için dev bir adım sayılan TOGG ve Farasis ortaklığında SIRO, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak. Gemlik'teki fabrikada otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümleri geliştirecek. TOGG'un batarya modül ve paketlerini üretecek olan SiRo, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı, temiz ve verimli bir enerji sistemi gelişimini hızlandırmayı hedefliyor. Yatırımda 400'ü nitelikli 2 bin 200 kişiye iş imkanı tahmin ediliyor.