top of page

Deprem Riskinin Minimum Olduğu Yerlerde Konut Satışındaki ArtışBankalar faiz oranlarını aşağıya çektiklerini belirtselerde vatandaşlar ciddi miktarlarda faiz ödemek zorunda kalıyorlar. Bankaların en büyük kazanç kaynağı olan konut kredileri uzun vadede ana paranın neredeyse iki katı gibi bir tutarla geri ödeme sunuyor. Bu durum orta ve düşük gelirli aileleri zor durumda bırakmakta ve konut sahibi olmalarını engellemekte.


Özellikle 2019 yılının başında dış yatırımcının konutlara olan talebi konut alırken farklı niteliklerin ortaya çıkmasına neden oldu. Yabancı yatırımcılar konut içi lüks malzeme yerine daha güvenli ve korunaklı alanlarda konut sahibi olmayı tercih ediyor. Bu durum daha az risk taşıyan bölgeleri değerli kılıyor. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde artan konut satışları Marmarayı yaz aylarında geride bırakmakta.


2020 hedefleri arasında beklenen rakamlar geçen yıllara göre çok daha yüksek seviyede. Yerli vatandaşlar ise durum biraz farklı. Genellikle büyük alan ve dış görsellik ön planda. Deprem riskinin fazla olduğu yerlerde ise güçlü yapılar ortaya çıkmakta. Bu durum ister istemez maliyetlerin artmasına sebep oluyor. Yatırımcının yönelmesini etkiliyor. Kentsel dönüşümler ise bu orandaki artışa olumlu etkisi olan diğer bir faktör.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page