top of page

Dirseği Uzun Süreli Sabit Kullananlar Dikkat!

Telefonla dirseği kıvırarak gerçekleştirilen 10 dakikalık bir telefon görüşmesinin sonrasında sinir dolaşımının bozulmaya başladığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, dirseği kıvrık pozisyonda uzun süre hareketsiz bekletmenin, omurilikten çıkan periferik sinirlerde basıya ve sonrasında hasara sebep olduğunu belirterek, tahribatın artması durumunda eldeki bazı kasların felç olabileceğinin altını çizdi.

Pandemi sebebiyle çok sayıda kişi evden çalışmak zorunda kalınca cep telefonu ve bilgisayar kullanımı oldukça artış gösterdi. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, “Bu rahatsızlığı daha çok orta yaş grubunda görüyorduk ancak telefon ve bilgisayar başında saatler geçiren gençlerde de benzer şikayetler arttı. Önemli olan elde kabiliyetsizlik ve kuvvet kaybı başlamadan tedavi için adım atmaktır” dedi.

Son Evreye Gelmeden Fark Edilmeli

Doç. Dr. Küçük, sinirlerde yaşanan tahribatla ilgili ortaya çıkan işaretleri iyi anlamak gerektiğini belirterek, “Örneğin kişi gece, ‘parmağımı hissetmiyorum’ hissiyle uyanır, elini sallama ihtiyacı duyar ya da elinde gün boyu süren uyuşukluk şikayeti olur. Bir süre sonra elde beceriksizlik başlar ve elindeki eşyayı düşürür. Kişi, ‘tırnağımı kesemiyorum’ dediğinde ise artık son evredir. Önemli olan bu son evreye gelmeden, elde kabiliyetsizlik, kuvvet kaybı başlamadan bu hastaları yakalamak lazım ki son evreye gelirse geri dönüşümsüz problemler ortaya çıkabilir” ifadelerini kullanarak, “Eğer o sinirleri kaybedersem, kavramanın gücü düşer ve bu de elin fonksiyonel kullanımını etkiler. Bu da felç dediğimiz, incelik, kıvraklık gerektiren bazı işlerin yapılamaması anlamına gelir. Örneğin kişi yerdeki bir iğneyi kavrayıp alamaz ya da elindeki bardağı hiçbir sebep yokken düşürmeye başlar” dedi.

Dirseği

Erken Dönem Tedavisi Önem Arz Ediyor

Klinik muayenede eldeki kaslardaki etkilenme az ise ameliyatsız tedavi, eldeki kaslarda etkilenme başladıysa cerrahi yöntemlerle tedavinin yapılması gerektiğini anlatan Doç. Dr. Levent Küçük, “Sinir dokusu günde 1 mm iyileşir. Örneğin sinirdeki baskı dirsekte başladı. Elin içine ulaşana kadar yaklaşık 35 cm mesafe var. Bu da yaklaşık 1 yılda sinirlerin iyileşmesi anlamına geliyor. Elbette ki sinirdeki travmanın sıklığı ve ne kadar olduğu önemlidir. Tekrarlayan travma ile vücudun kendini iyileştirme potansiyelini azaltırız. Aşırı kullanım rahatsızlığı diyoruz buna. Cerrahin gecikmesi durumunda ise kişide kalıcı sakatlığa yol açabilir, o nedenle erken dönemde tedaviye başlamak gerekir” dedi.

#Dirsek #Felç

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page