Diyadin Kaplıcaları: Şifa Bulmak İsteyenlerin Mekanı


Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli termal turizm merkezlerinden Ağrı’nın Diyadin ilçesinde, 48 kilometrekarelik alanda bulunan kaplıcalar, sonbaharda şifa arayanların mutlaka ziyaret ettikleri yerlerden biri oluyor.


Ağrılara İyi Geliyor

Ağrı’da bulunan Diyadin Kaplıcaları, ismini bulunduğu ilçeden alır. İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcaların alanından geçen Murat Nehri ise bölgeyi çekici kılan doğal güzellikler arasında yer alıyor. Kaplıcalar aynı zamanda Ağrı il merkezine 60 kilometre, Erzurum il merkezine ise yaklaşık 55 kilometre uzaklıktadır. Romatizma, nöroloji, kemik, kireçlenme, siyatik, cilt ve metabolizma rahatsızlıklarına şifa olan kaplıcalar, termal turizm yönünden önemli bir yere sahiptir.


Yoğun İlgi Var

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan kaplıcalar, cilt hastalıkları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılan muhteşem suyuyla farklı bölgelerden gelen misafirlere ev sahipliği yapıyor. Ağrı kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta yer alan ve birçok bölgesinde kaplıca kaynakları bulunan Diyadin, Doğu Anadolu’nun önemli turizm mekanları arasında yer alıyor. 

Diyadin Kaplıcaları: Şifa Bulmak İsteyenlerin Mekanı

Kaplıcalardan kurulmuş şehri andıran bölgede hizmet veren kaplıca tesisleri, yılın 12 ayı cilt ve romatizma hastalıkları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları için çare arayanlara iyi geldiği söyleniyor. Çevre iller başta olmak üzere her yıl Türkiye’nin farklı yerlerinden bölgeye gelen turistler, son yıllarda yapılan yeni tesislerdeki havuzlarda sıcak suyun tadını çıkarıp geceleri burada kalma imkanına sahip oluyor.

En Çok Yabancı Turistler Ziyaret Ediyor !

Kaplıca işletmecisi Orhan Özden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaplıcaların son dönemlerde yoğun ilgi gördüğünün altını çizdi. Bölgeden çıkan kaplıca sularının dünyaca ünlü sulardan olduğunu ve birçok turistlerin bundan dolayı Diyadin’e geldiğini belirten Özden, şifa bulmak ve turizm amaçlı bölgeye gelen turistlerin taleplerini karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Diyadin Kaplıcaları: Şifa Bulmak İsteyenlerin Mekanı

Diyadin’den çıkan kaplıca sularının dünya sularıyla kıyaslandığını aktaran Özden, şunları belirtti: “Kaynaktan 70-75 derece sıcaklıkta çıkan sularımızı dinlenme havuzlarında dinlendirerek havuzlara veriyoruz. 35 ile 40 derece arası havuz suyu sıcaklığı oluyor. İran’dan, Nahçıvan’dan çok gelen var. Ayrıca batı illerinden gelenler var. Yerliden daha çok yabancı misafirler ziyaret ediyor. Diyadin yol güzergahında olan ilçe değil, Diyadin’deki esnafın tek gelir kaynağı kaplıcalardır. Tesisimizi günlük bin araç ziyaret ediyor” dedi.

#DiyadinKaplıcaları