top of page

Doğançay Tren İstasyonu: Asırlık İstasyona Ziyaretçi Akını

İstasyon, Sakarya’nın Geyve ilçesinde yeniden inşa edilerek sosyal tesis haline getirilmiştir, asırlık tarihe sahip Doğançay Tren İstasyonu, ziyaretçilerin uğrak noktası haline geldi. Sinema filmlerine ev sahipliği yapan istasyon yüzlerce misafirlere ev sahipliği yapıyor.

Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Padişah 2. Abdülhamid döneminde yaptırılan Doğançay Tren İstasyonu, yapılan restorasyon sonrası sosyal tesis olarak kullanılmaya başlandı. Tarihi ve etrafında gökyüzüne ulaşan tarihi çınarların bulunmasından güzelliğiyle ‘Uzun Hikaye’ filmine ve kliplere konu olan asırlık istasyon, eşsiz manzarası ile misafirlerine doyumsuz bir manzara sunuyor.

Geyve Belediyesi Başkanı Murat Kaya, Doğançay’ın şehrin nadide merkezlerinden birisi olduğunu söyleyerek, “Geyve, İpek Yolu üzerinde bulunan bir ilçemizdir. Osmanlı döneminde de hem savaş hem de yol güzergahı olarak kullanılmıştır. 2. Beyazıd döneminde inşa edilen Ali Fuat Paşa’daki tarihi köprümüz ile beraber asırlık Doğançay Tren İstasyonu’nu içinde barındıran bir ilçemiz, 1800’lü yılların sonunda 2. Abdülhamid’in tahta geçmesiyle Hicaz Demiryolu ile bağlantı yapılması adına demiryolu ağı artırılıyor. 

Doğançay Tren İstasyonu: Asırlık İstasyona Ziyaretçi Akını

İnsanların Doğançay´a gelerek istasyonu gezdiğini ve fotoğraf çekildiğini ifade eden Kaya, “Hem ilçemizin hem de köyümüzün tanıtımı anlamında Doğançay bizim için önemli. Vatandaşlarımız Doğançay´a gelerek burayı kullanıyorlar. Doğançay birçok güzelliğiyle bizler için önemli bir konumda. İnsanlar buraya gelerek hem istasyonu ziyaret edebilir hem de Doğançay Şelalesini gezebilirler. Padişah 2´nci Abdülhamid’in buraya trenle gelerek bu bölgeyi ziyaret ettiği de kitaplarda ve rivayetlerde mevcuttur” diye konuştu.

Doğançay Tren İstasyonu: Asırlık İstasyona Ziyaretçi Akını

Bölgenin fotoğraf çekimi için uygun olduğunu belirten Kaya, “Çınar ve kestane ağaçlarının bulunduğu muhteşem bir ormanımız var. Ormanımız da şelalemizle beraber yılın 12 ayı ziyaretçilere açıktır ve muhteşem bir doğa manzarasıyla insanlarımızı beklemektedir. Burası konvansiyonel hat olarak duracak ama genelde fotoğraf sanatçılarımıza ya da dizi, film çekimlerine konu olmaya devam edecek. Çok güzel bir tren istasyonumuz var. Ben bütün vatandaşlarımızın özellikle buraya gelerek ziyaret etmelerini tavsiye ederim” dedi.

#İstasyon

Yorum Formu
bottom of page