top of page
  • Yazar

Dolar Düştü Ama Türkiye’nin Borç Riski Hala Yüksek!Kur korumalı mevduat planı ile Türk lirasının değeri tarihi düşük seviyesinden yükseldi. Ancak Türkiye'nin risk primi hala çok yüksek. Bloomberg’te konu ile ilgili yer alan haberde, “Yatırımcılara para birimini dalgalanmalardan koruma sözü veren önlemler, ülkenin mali durumu konusunda endişeleri artırıyor” diyerek belirtti. Ayrıca, “Enflasyonun hızlanmasıyla birlikte, yatırımcıların merkez bankasına olan güveni paramparça oldu” diye açıklamalarda bulundu.


Irak'tan Yüksek

Türk lirasındaki düşüşe rağmen Türkiye’nin borç riskinin bir ölçüsü olan beş yıllık kredi risk priminin (CDS), son 16 ayın en yüksek seviyesine yakın olduğu da açıklandı. Türkiye’nin CDS’leri 600 seviyesinin üzerinde bulunuyor. Yatırımcılar, Türkiye'nin temerrüde düşmesine karşı kendilerini sigortalamak için hem Moody's hem de S&P tarafından daha düşük puan alan Irak'tan daha yüksek para ödüyorlar.


''Sürdürülebilir Değil''

Berlin merkezli Capitulum Asset Management GmbH’nin baş yatırım sorumlusu Lutz Roehmeyer, “Kısacası plan sürdürülemez” dedi. Roehmeyer, “Türk tasarruf sahiplerinin sermaye kaçışının sadece bir kısmını sabitliyor. Hala plana güvenmeyen ve yine de lira yerine ABD dolarını tutmayı tercih eden insanlar olabilir” diyerek belirtti.


''Lira Orta Vadede Değer Kaybeder''

Vontobel Asset Management’ta para yöneticisi olan Carlos De Sousa, Erdoğan’ın planı, tüketici fiyatlarındaki artışı tetikleyebileceğini belirtti. De Sousa, “Bu politika, enflasyona geçişi hızlandıracak ve kronik olarak daha yüksek bir enflasyon dengesi ile sonuçlanacak. Bu da orta vadede daha fazla lira değer kaybı gerektirecek” diyerek ifade etti.


CDS Nedir?

Kredi risk primi, bir kredinin geri ödenmeme riskinin tespit edilmesini ve bu riske karşı kredinin sigortalanmasını sağlayan bir değerleme enstrümanıdır.

Sigorta şirketleri borçların ödenememesi halinde alacaklının alacaklarını sigortalayan bir sözleşme satar ve bu sözleşmenin fiyatı da ülkenin CDS primidir.

Yorum Formu
bottom of page