top of page
  • Yazar

Dolar Neden Düştü?Dolar, 18.4 seviyesinden başlayan düşüşünü sürdürüyor. Son dönemde Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı ve ekonomi politikaları nedeniyle rekor kıran dolar bu sabah 11.3 seviyesine kadar düştü. Vatandaşların merak ettiği "Dolar neden düştü?" sorusuna yanıt olarak Erdoğan'ın açıkladığı 'dövize endeksli mevduat' kararı gösteriliyor. Dolar, 18.4 seviyesinden başlayan düşüşünü sürdürüyor. Son dönemde Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı ve ekonomi politikaları nedeniyle rekor kıran dolar bu sabah 11.3 seviyesine kadar düştü. Vatandaşların merak ettiği "Dolar neden düştü?" sorusuna yanıt olarak Erdoğan'ın açıkladığı 'dövize endeksli mevduat' kararı gösteriliyor.


''Fiziki Bir Faiz Artışı''

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Refet Gürkaynak, “Yapılan fiilen fiziki bir faiz artışı ama bunu enteresan bir şekilde yapıp nihayetinde o faizi ödemek zorunda kalınmayabileceği bir yapı var. Tehlikeli sonuçları olabilir” dedi ve ekledi: “Enflasyon ve döviz yükselecek ben bundan fayda sağlayacağım diyen insanlara aradaki fark size ödenecek dendi. Kurun iki misline çıkmasını bekliyorsanız ki geçtiğimiz dönemde çıktı. Eğer bunun yeniden olmasını bekliyorsanız o zaman TL mevduatın getirisi de sizin için %10 faiz artışı yapıldığı dediğim bu.” Dolar/TL dün 18.4 ile tarihi zirvesini görmüştü. Dün akşam saatlerinde kur 12.0 seviyesine kadar geriledikten sonra bu sabah 13.5 civarında işlem görüyor.


''1 Milyar Döviz TL'ye Geçti''

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Dövize Çevrilebilir Mevduat” sistemine kamu ve özel bütün bankaların dahil olabileceğini söyledi. Çakar dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni sistemi açıklaması sonrası 1 milyar dolar çözüldüğünü söyleyerek, “Bu ürüne Türk Lirası cinsinden ya da yabancı para cinsinden mevduatı tasarrufu olan müşterilerimiz müracaat edebilecekler. Gerçek kişiler için geçerli. Vade sonundaki faizli bakiyenizle o günkü kur seviyesinde paranızın geldiği noktada hangisi yüksekse onu alacaksınız. Bu maliyet Hazine tarafından karşılanacak” diyerek ifade etti.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page