• Yazar

Dolarda Endişe Azaldı!TL mevduata devletin kur farkı garantisi vermesiyle tarihi düşüş kaydeden dolar/TL'de sert dalgalanmalar sürüyor. Uzmanlar, dövizde panik havasının geride kaldığını ancak orta vadeli riskler olduğuna işaret ediyor. Dolar/TL 18.4 rekorundan sert geriledi. İki yönlü sert dalgalanmaların da yaşandığı dün kurda en düşük 11.0935 en yüksek 14.3885 seviyeleri görüldü, dolar/TL günü 13’ün altında bitirdi. Kur bu sabah ise saat 09.34’de 12.60 civarında işlem görüyor. Euro TL 20 üzerindeki zirvesinden 14,40 civarına düşmüş durumda.


TCMB De Hamle Yaptı

Hazine’nin TL mevduat hesaplara ilişkin dünkü açıklamasından sonra TCMB de dün piyasa kapanışı sonrası dövizden TL mevduata geçişi destekleyen bir dizi önlem açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni sistemin adını “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” olarak açıkladı. Hazine’nin açıkladığı ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak. Ayrıca bu mevduat ürününe stopaj da yapılmayacak.


Panik Kalktı, Orta Riskler Var

Bankacılar sistemin yeni döviz alımlarını vazgeçirebileceğini, en azından panik havasını şu an için ortadan kaldırdığını, bunun da süresiz devam eden tek yönlü bireysel döviz talebini kesmesi açısından olumlu olduğunu açıklıyor.

TL’deki sert değer kazancına rağmen yine de birçok bankacı orta ve uzun vadeli süreçlerinin izlenmesi gerektiğine ve TL’de değer kaybı olması halinde Hazine üzerinde oluşabilecek risklerin büyüklüğünü belirtiyor.


''Kamu Üzerindeki Risk Çok Yüksek Olacak''

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Kurumsal taraftan döviz talebi görüyoruz. Bireysel döviz talebi ise kesilmiş durumda. Yeni sistem bankalar için avantaj. Bu sistemde TL’de değer kaybı belirgin bir şekilde oluşursa kamu üzerindeki risk çok yüksek olacak. Şu an için sistemin kullanımının yaygınlığı ve bireysel panik talebini önlemesi önemli. Panik önlendi burası net” dedi ve şöyle devam etti.

“Bu panik döviz talebinin önlenmiş olması ekonomide sorunların çözülmesi için zaman tanıyacak. Hala faizin enflasyonun çok ciddi altında olduğu unutulmalı. Bu faiz politikasının uzun süre devam edeceğini, hatta daha çok indirim yapılabileceği endişesinin kur üzerindeki etkileri takip edilmeli” diyerek belirtti.