• Yazar

Dolarda Yükseliş Devam Ediyor: 13 Lirayı Aştı!Dolar/TL bugün yükselişi devam ederken 13 seviyesini aştı. Euro/TL 15'in üzerine çıktı. Merkez Bankası müdahaleleri ve kur korumalı mevduat düzenlemesiyle 10,27'ye kadar düşen kurda hafta başından bu yana artış var.

Geçen hafta başında 18,36’lık zirveyi gördükten sonra 10,27’ye kadar gerileyen dolar/TL’de son günlerdeki yükseliş eğilimi bugün de sürüyor.

Dün 12 lirayı aşarak 12,88’i gören kur, bugün de 13 lirayı aştı ve 13,42 seviyesini gördü. Euro/TL’de de 15 seviyesi aşıldı ve 15,21 seviyesi görüldü.


Bakana Göre Yükseliş Değil Salınım Var

Dün akşam katıldığı bir canlı yayında “Dolar neden yükseliyor?” sorusuna yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Doların yükseldiği falan yok. Bu salınımlar yukarı, aşağı giderek kendi dengesine girecek” diye belirtmişti.

Dolarda sert düşüşün yaşandığı geceyi de belirten Nebati, “Yerimde duramıyorum döviz düşüşünü gördüğümde kıpır kıpır oldum” diye belirtti.


Merkez’in Müdahalesiyle Düşmüştü

Merkez Bankası, 20-23 Aralık arasındaki dört günde toplamda 9 milyar dolarlık örtülü rezerv satışıyla döviz kurlarına müdahale etmişti. Uzmanlar, kur korumalı mevduat ve kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra Merkez Bankası’nın yüklü müdahalesinin kurların gerilemesinde etkili olduğunu açıklamıştı. Merkez Bankası, faiz indirimleriyle yükselttiği kuru, doğrudan ve örtülü döviz satışlarıyla düşürmeye çalışmıştı.