top of page

Eğirdir Gölü: Anadolu’nun En Gözde Göllerinden Biri

Eğirdir Gölü, ülkemizdeki en popüler göller arasında yer alıyor. Ülkemizde pek çok göller yer alıyor.

Tatlı Göl

Eğirdir Gölü, Isparta ilinde bulunan ve göl türü bakımından tatlı su kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Göl, jeolojik alanda meydana gelen karstik ve tektonik hareketlenmeler sonucunda meydana gelmiştir.

Tercih Noktalarından Biri

Eğirdir Gölü; Türkiye’nin Isparta iline bağlı, deniz seviyesinin üstünde bulunan bu yüzden de yazın serinlenmek için hem yerli hemde yabancı misafirlerin akınına uğrayan Isparta’nın en çok turist çeken turizm yerlerinden biridir. Göl, içinde barındırdığı hem tarihi hemde doğal güzellikleri sayesinde turistlerin son yıllarda tercih ettiği yerlerden biri haline gelmiştir. Yerli ve yabancı turistler burada bulunan konaklama imkanları sayesinde gönül rahatlığı ile buraya gelmekte ve yazın keyfini bu güzel mekanda sürmektedir. Eğirdir Gölü Göller Yöresi olarak adlandırılan bölgede yer almasının yanı sıra bu bölgenin adeta merkezi konumunda yer almaktadır.

Eğirdir Gölü’ne Neden Gidilir ?

Eğridir gölü, İç Anadolu Bölgemizde bulunan ve güzelliği ile bütün dikkatleri üzerine çeken en büyük ve görkemli göllerimiz arasında yer almaktadır. Isparta’da bulunan Eğridir Gölünün plajlarında yaz aylarında doyasıya sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirebilir ve yüzebilirsiniz. Plajların çevresinde yer alan bol yeşillikli ve bol oksijenli ormanlarda yürüyüş yaparak bütün stresinizi biraz da olsa burada atabilirsiniz.

Gölün Özellikleri

 Eğirdir Gölü, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan tatlı su göllerinden biridir. Gölün toplam uzunluğu yaklaşık 50 kilometre kadardır. Eğirdir Gölü’nün genişliği yaklaşık 15 kilometre, kıyı uzunluğu ise ortalama 150 kilometre olarak bilinmektedir. Gölün ortalama derinlik haznesi de 14 metre civarındadır. Eğirdir Gölü’nün en derin noktası, 16,5 metre olarak hesaplanmıştır.

Konaklama Ve Çevre

Eğridir Gölü ve çevresinde pek çok konaklama seçeceği yer alıyor. Türkiye’nin kesinlikle ziyaret edilmesi gereken lokasyonları arasında yer alan Eğridir Gölü’ne geldiğinizde ekonomik otellerde konaklayabilirsiniz. Kamp severler ise kamp alanlarında yerlerini alarak konaklama imkanına sahip oluyor. Göle giden yolda bulunan lezzetli balık lokantalarında karnınızı doyurabilir ve lezzetli sosların tadına varabilirsiniz. Tarihi zenginliklerini kaybetmemiş olanın bölge huzurlu yapısı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

#Eğirdir

Yorum Formu
bottom of page