En İyi On Yabancı Dizi Eylül 2019 Boardwalk Empire 2 NUMARA


Dizide olaylar, ilk olarak Atlantic City de geçiyor, fakat ara ara da ülkenin diğer şehirlerinde geçen kısa sahneler gösteriliyor. Boardwalk Empire, 1920 ve 1930’ların Amerika’sını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. O dönemlerde Amerika’nın tüm şehirlerinde içki yasağı yürürlüğe girince, bazı siyasetçiler bu durumdan pek hoşnut olmuyor. Bunlardan başını da dizinin halk tarafından beğenilen, ama aslında sırf çıkarı için yaşayan, her ne kadar zaman zaman insafa gelse de kendinden başka bir şey düşünmeyen siyasetçisi ve ana karakteri olan Enoch ‘Nucky’ Thompson (Steve Buscemi) çekiyor. Nucky, yasadışı içki imalat-satım ve daha birçok pis iş yapıyor. Ayrıca Atlantic City’nin de büyük bir kısmı onun diyebiliriz.

Böylece HBO bize 1920 ve 1930’da Amerika’da dönemin nasıl değiştiğini, ünlü mafya liderlerinin nasıl çıktığını izleme ve öğrenme fırsatı veriyor bizlere. Olaylar 4 grup etrafında geçiyor; masum halk, hırslı gangsterler, kötü mafyalar, yalancı ve çıkarına düşkün siyasetçiler. Üstelik gerek kostümler, gerek sokaklar, evler, arabalar olsun dönemin atmosferini de başarıyla veriyor.


İnsanlar ikiye ayrılır. Ekonomik krizi ve içki yasağını avantaja dönüştürmeyi başaranlar ve bu fırsatı kaçıranlar. 1920’li yılların Büyük Buhranı’ndan bir gangsterler imparatorluğu yaratmayı başaranları başarılı bir şekilde anlatıyor Boardwalk Empire.

Usta yönetmen Martin Scorses’nin yapımcıları arasında olduğu ve bir başka mafya efsanesi olan Sopranos ile Emmy’ye uzanan Terence Winter’ın yazar kadrosunda yer aldığı Boardwalk Empire, içkinin tüketiminin yasallarla yasaklandığı bir ortamda kaçakçılık, karaborsa, genelev ve kumarhane işletmeciliğini tarihi bir bakış açısı ve gözle aktarıyor.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör