Erdoğanın Esnaf İçin Verdiği Kira Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğanın esnaf için verdiği kira müjdesinin detayları belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın esnaf’a verdiği kira müjdesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. 2 milyon esnaf için uygulamaya konulacak paket kapsamında kira ve fatura desteği sağlanacak. Destek miktarı esnafın gelir kaybına göre belirlenecek, uygulama pandemi tedbirleri sona erene kadar devam edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Pandemi döneminde çiftçiyi ve esnafı asla unutmadık. Kiralarda düzenlemeye gidiyoruz. Kabine toplantımızın ardından açıklayacağız” sözleri milyonlarca esnaf üzerinde heyecan yaratmıştı. Erdoğan’ın kira müjdesinin detayları belli oldu. Pandemiden en çok etkilenen esnafa destek geliyor. Doğal gaz, elektrik ve su faturaları öteleniyor.

2 milyon esnafa verilecek destek paketinin detayları:

  1. Kiranın yanı sıra diğer faturalar da paket kapsamına alınacak.

  2. Borcun bir kısmı hibe olarak karşılanacak.

  3. Destek miktarı esnafın gelir kaybına göre tespit edilecek.

  4. Uygulama pandemi tedbirleri sona erene kadar devam edecek.

“FATURALAR İÇİN İNDİRİM”

Kabine toplantısında koronavirüsle mücadelede gelinen son durum, uygulanan tedbirlerin sahaya yansıması ve başta kiralar olmak üzere salgından olumsuz etkilenen kesimleri desteklemek için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Kira desteğinin yanı sıra su, elektrik ve doğal gaz faturaları için indirimin de gelebileceği söyleniyor. Ayrıca bankacılık tarafında da borç ötelenmesi, düşük faizli uzun vadeli kredi gibi seçenekler üzerinde de durulduğu ifade ediliyor.

“ÇİFTÇİ BORÇLARINA İLİŞKİN DÜZENLEME”

Geçtiğimiz haftalarda çıkan yeniden yapılandırma yasasının kapsamında çiftçi borçları yer almamıştı. 5 milyar liralık çiftçi borçlarına ilişkin düzenlemenin ayrı bir teklif olarak en kısa sürede TBMM gündemine gelmesi bekleniyor. Destekler konusunda alınacak kararlar, kabine toplantısının ardından kamuoyu ile paylaşılacak.

#EsnafaDestek

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör