Erdoğan ABD’ye: Bu Nasıl Bir İttifak ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin yaptırım kararına tepkisi: Bu nasıl bir ittifak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı CAATSA yaptırımlarına tepki gösterdi, bu yaptırımların ilk defa bir NATO üyesi ülkeye uygulandığını belirtti ve “Bu nasıl bir ittifaktır?” diye yanıtladı.


Ankara – Niğde Otoyolu 2. Kesim Açılış Töreni’ne canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Yap işlet devret modeliyle ülkemize kazandırdığımız ve bağlantı yollarıyla toplam uzunluğu 330 kilometreyi bulan otoyolun 1. ve 3. kesimlerini eylül başında açmıştık. Bugünkü açılışla yolun tamamını açmış oluyoruz”.

“1 YILDA 1.6 MİLYAR TL ÜZERİNDE KATKISI SAĞLAYACAK”

Marmara, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizi birbirine bağlayan bu proje sayesinde Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz ulaşım mümkün hale gelmiştir. Mevcut güzergahta 4 saati bulan seyahat süresi neredeyse yarı zamanda tamamlanabilecek. Vakit ve yakıt tasarrufu sayesinde yılda 1.6 milyar TL’nin üzerinde katkısı olacaktır.

“EMEĞİ GEÇEN HERKESİ TEBRİK EDİYORUM”

Akıllı olarak tasarlanmış olması bu yolu diğerlerinden farklı kılan bir diğer özellik. Her bakımdan üstün vasıflara sahip otoyolun yapımında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

“YATIRIMLARIMIZI HIZ KESMEDEN SÜRDÜRÜYORUZ”

Biz hem sağlık alanında dev adımlar atıyoruz ve hem de yatırımlarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. İnşallah Cumartesi günü Kuzey Marmara Otoyolu’nun son kısmının açılışını yapacağız.

Salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara veren ve işleri aran esnafımıza 3 ay boyunca 5 milyar TL’lik destek paketini açıkladık. Ayrıca kamu arazilerini kullanan turizmciler için 1 milyar TL’ye varan bir erteleme getirdik.

“PANDEMİ DÖNEMİ BİTENE KADAR DESTEKLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Kısa çalışma ödeneğinden doğrudan yatırımlara kadar daha önce başlattığımız destekleri devam Ettiriyoruz. Elimizde bulunan kaynakları en verimli şekilde kullanarak iş insanlarımızın yanında oluyoruz. Salgın ortadan kalkana kadar desteklerimize devam edeceğiz.

“MUHALEFETİ MAŞA OLARAK KULLANDIKLARININ FARKINDAYIZ”

Türkiye’yi istedikleri şekilde yönlendiremeyenlerin, ülke içindeki muhalefeti ve kurumlarını maşa olarak kullandıklarının farkındayız. Bu beşinci kol faaliyetlerini de boşa çıkaracağız.

“İLK DEFA NATO ÜYESİ ÜLKEMİZE UYGULANMIŞTIR”

Ülkemizde meşru rekabet zemininde mücadele edemeyenler tek taraflı yaptırım tehditleriyle bizi yolumuzdan çevirmeye çalışıyor. Bir süredir gündemde olan ABD yaptırımları açıklandı. Çok net ifade ediyorum 2017’den bu yana CAATSA konusunda hiçbir ülkeye Türkiye’den başka bu yaptırım uygulanmamıştır. İlk defa bir NATO üyesi olan ülkemize uygulanmıştır.

“BU NASIL BİR İTTİFAKTIR ?”

Bu nasıl bir ittifaktır? Bu nasıl bir müttefikliktir? Bu karar ülkemizin egemenlik haklarına yönelik aleni bir saldırıdır. Kararın gerekçesi nedir? Gerekçe, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasıdır. Peki, Türkiye bu yola ne için başvurmuştur? Amerika çok uzun zamandır kendi elindeki hava savunma sistemlerinin ülkemize satışına izin vermiyor.

“YAPTIRIM SİLAHINI ÇEKMİŞTİR”

Kaldı ki F-35 uçaklarının bine yakın parçasını Türkiye üretiyor ve Amerika’ya veriyor. Senato’da çıkan engellerin yanı sıra, bu sistemleri almak için istediğimiz şartların hiçbirini karşılamayan Amerika, biz ihtiyacımızı başka bir yerden karşıladık diye yaptırım silahını çekmiştir.

“AMAÇLARI SAVUNMA SANAYİİDE ÖNÜMÜZÜ KESMEK”

Önümüze konan, Türkiye’nin S-400 alması ve bu sistemin hiçbir teknik izah getirilemeyen F-35’ler için, paranın büyük kısmını verdiğimiz halde tehdit teşkil ettiği iddiası sadece bir bahaneden ibarettir. Asıl amaç, ülkemizin savunma sanayiinde son dönemde başlattığı atılımların önünü keserek yeniden bizi mutlak olarak kendilerine bağımlı hale getirmektir. Üstelik bunu kendi yayınladıkları raporda alenen belli ediyorlar.

“DURMAK YOK YOLA DEVAM “

Türkiye artık bu tür yaptırımlarla kilitlenip kalma noktasını çoktan geride bırakmıştır. Bir kez daha bu şarkı burada bitmez diyoruz. Bir kez daha durmak yok yola devam diyoruz.

#ABDittifak