top of page

Erdoğan: Yatırımcımızı Yüksek Faize Ezdirmemeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz kararı öncesindeki açıklaması dikkat çekti: “Yatırımcımızı yüksek faize ezdirmemeliyiz”

Yarın açıklanacak Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi TOBB Ekonomi Şûrasında Açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüksek Faize Yatırımcımızı Ezdirmememiz Gerekiyor” cümlesinde bulundu.

Ekonomide yaşanan devinimden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda hukukta ve ekonomide reforma gideceklerini vurguladı. Bu açıklamanın ardından gözler yarın açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararına dönerken, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan’ın yaptığı konuşmadan öne çıkanlar:

“Daha Kıbrıs meselesinin ne olduğunu Maraş’ın açılmasının ne olduğunu bilmeyen birine ekonomiyi izah etmek mümkün değildir. KKTC’nin Cumhurbaşkanı bunları davet ediyor, bu davete icap etmiyor. Bizi neden oraya götürmedi diye beni eleştiriyor. Aynı şeyleri bunlar Azerbaycan’da yapmadı mı, Suriye’de, Libya’da yapmadı mı? Azıcık bir samimiyet görsek çok farklı bir şekilde oturur konuşuruz. Ama milletimize saygımız gereği proje siyasetlerle, siyaset bezirganlarıyla işimiz olmaz. Bizim muhatabımız milletimizdir.”

“ADIM ADIM TÜRKİYE’NİN OTOMOBİL PROJİSİNİ HAYATA GEÇİRDİNİZ”

Erdoğan: Yerli otomobil için alıcı aradığımda hemen sizler çıkıp bu işe talip oldunuz. Adım adım Türkiye’nin otomobil projesini hayata geçirdiniz. Ekonominin kalbinde faaliyet gösteren temsilcilerimizin iş dünyamızın nabzını en iyi şekilde yansıttıklarına inanıyorum.

“YÜKSEK FAİZE YATIRIMCIMIZI EZDİRMEMEMİZ LAZIM”

Erdoğan: Şiddetli faiz nedeniyle sizler sahada yaşananların tercümanı olarak karar vericilere yol gösteriyorsunuz. Yüksek faizin nelere mâl olduğunu hepimiz görüyoruz. Yüksek faizle yatırım yapılabilir mi? İstihdam sağlanabilir mi? Üretim yapılabilir mi? Mümkün değil. Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz lazım.

“TÜM DESTEK PAKETLERİNİ HAYATA GEÇİRDİK”

Erdoğan: “Şu kadar faiz ödüyorum” Bunu söyleyen insanlara zulmetmek doğru mu? Yüksek faizden arındırılmış istihdamdan finansmana nakit akışından teşviklere kadar tüm destek paketlerini hayata geçirdik.

VATANDAŞA YARDIMCI HİZMETLER GERÇEKLEŞTİRDİK”

Erdoğan: Türkiye olarak sürdürülebilir büyümeyi merkeze aldığımız 18 yılı arkamızda bıraktık. Vatandaşa yardımcı olan hizmetler gerçekleştirdik. Türkiye’nin en büyük kalkınma hamlesi bizim dönemimizde başladı. Şimdi önümüzde yeni bir dönem var. Artık çok daha güçlü bir şekilde üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata odaklanmamız gerekiyor.

“SAĞLIK SİGORTASI SİSTEMİMİZ BAŞLI BAŞINA BİR BAŞARI HİKAYESİ”

Erdoğan :“Değerini salgın döneminde daha iyi anladığımız şehir hastaneleri ile genel sağlık sigortası sistemimiz başlı başına bir başarı hikayesidir.”

“ŞAHLANIŞ DÖNEMİNE GİRİYORUZ”

Erdoğan: Önümüzdeki dönemde gerekli adımları atmak bizim görevimizdir. Artık şahlanış dönemine giriyoruz. Bir süredir çalışmalarına devam ettiğimiz hukuk ve ekonomi reformları bu yeni dönemin hazırlıklarıdır. Yerli ve uluslararası yatırımcılar için en uygun şartları sağlamaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl tüm sıkıntıları geride bırakıp yaşadıklarımızı acı bir tebessümle hatırlayacağız. Artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı, araç değiştirmenin gerektiği bir dönemdeyiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız.

“ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİ GÜÇLÜ BİR BÜYÜME İLE KAPATACAĞIMIZ ARTIK KESİNLEŞMİŞ OLDU”

Erdoğan: Eylül ayına ilişkin öncü verilerle üçüncü çeyreği güçlü bir büyüme ile kapatacağımız artık kesinleşmiş oldu. Enflasyonla mücadele en önemli önceliğimiz. Hedefimiz bir an önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır.”

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page