Erzurum’dan Selamlar: Kadayıf Dolması

Kadayıf dolması, Erzurum’un meşhur tatlılarından biridir. Tel kadayıfın içinde bulunduğu en lezzetli hallerinden biridir kadayıf dolması. Ceviz içiyle sarılıp, yumurtaya bulandıktan sonra kızartılan ve şerbetli olarak servis edilen tatlı Erzurum’un sembolleri arasında yerini çoktan almış.

Dışı Kıtır İçi Yumuşacık Kadayıf Dolması Tarifi İçin Malzemeler

 1. 200 gr iri çekilmiş ceviz

 2. 500 gr çiğ kadayıf

 3. 1 yemek kaşığı eritilmiş tereyağ (İsteğe bağlı)

Bulamak için sos;

 1. 10 yemek kaşığı süt

 2. 3 yumurta

Kızartmak için;

 1. Sıvı yağ

Şerbeti için;

 1. 1 dilim limon

 2. 2 su bardağı şeker

 3. 2 su bardağı su

Dışı Kıtır İçi Yumuşacık Kadayıf Dolması Tarifi Yapılışı

 1. İlk önce klasik olan şerbetimizi yapıp soğuması için kenara alıyoruz.

 2. Şerbet ılıdıktan sonra buzdolabına kaldırıp iyice soğuk olmasını sağlayabilirsiniz.

 3. Tatlıyı kızartır kızartmaz soğuk şerbetin içine atacağız.

 4. Şerbeti bir kenara alıp dolmalarımızı yapmaya başlıyoruz.

 5. Kadayıfları bir tepsiye alıyoruz üzerine erittiğimiz bir yemek kaşığı tereyağını gezdirip elimizle şöyle bir karıştırıyoruz. 

 6. Genişçe bir kapta sosumuzu hazırlıyoruz. 3 yumurta ve sütü çatalla güzelce çırpıyoruz.

 7. Tezgaha uzunlamasına kadayıftan bir tutam alıp seriyoruz.

 8. Önümüze denk gelen ucuna bir miktar ceviz içi koyuyoruz. Ayni yaprak sarar gibi rulo yapıp sıkı sıkı sarıyoruz.

 9. Dağınık görünebilir hiç sorun değil yumurtalı sosa bulayıp sekil verirken toparlanıyor.

 10. Sardığımız dolmayı yumurtalı-sütlü sosa batırıp şöyle bir içinde döndürüyoruz. Fazla gelen sosu elimizle sıkıyoruz bu şekilde seklini de ayarlamış oluyoruz.

 11. Dolmaları ne çok sıkarak hamurlaştırın ne de az sıkarak yumurtanın baskınlığını hissedin. Hafif soslu bırakacak şekilde elinizle şekillendirin. Bu şekilde tüm dolmaları aynı işlemden geçirelim.

 12. Derince bir kızartma tenceresine bolca sıvı yağ alıp yağı kızdıralım. Yeterince kızmış olan yağa kadayıf dolmalarımızı yavaşça bırakalım ve altın gibi olana kadar ara sıra çevirerek kızartalım. Çok fazla dolmayı bir arada kızartmayalım ki dolmaların her tarafı güzelce kızarabilsin.

 13. Kızartma işlemi tamamlanan dolmaları direk soğuk şerbetin içine atıp 1-2 dakika bekletelim. (Az şerbetli olsun derseniz çok tutmadan alabilirsiniz)

 14. Ardından üzerine Antep fıstığı tozu serpip servis edebilirsiniz. Durdukça şerbeti çekeceğinden servis edeceğiniz esnada minik kaplara artan şerbetten koyup yenileceği sırada tekrar şerbetlemeleri için sunabilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Kadayıf Dolması Püf Noktaları

 1. Tatlıyı yapmaya başlamadan önce şerbeti yapmalı ve soğumaya bırakmalısınız. Şerbetinizin oldukça soğuk olması gerekiyor.

 2. Kadayıf dolmalarınızı ağzı kapalı bir kapta buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Yapmak istediğiniz zaman dolaptan çıkartıp yumurtaya bulayıp tarifteki gibi kızartabilirsiniz.

 3. Tatlınızı servis ederken yanına dondurma ya da kaymak koyabilirsiniz.

#Kadayıfdolmasıtarifi

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bulgurlu İç Pilavlı Hindi Tarifi İçin Malzemeler 4-5 adet patates 3-4 dış sarımsak 2-3 kaşık tereyağı Tuz 3.5 kg lık tüm hindi 2 adet havuç 3 adet soğan 4-5 adet defne yaprağı Sosu için: 2-3 adet ufal