top of page

Evde Fark Edilmeyen Tehlike: Varis

Dünyada ortalama her 4 kişiden birinde görüldüğü belirtilen toplardamar rahatsızlığı varis, pandemi süresince uzmanların gündemindeki önemli konular arasında bulunuyor. Son dönemde koronavirüs vaka sayılarının Türkiye’de yeniden artış göstermesi milyonlarca insanın yeniden evlere kapanmasına sebep olurken uzmanlar, evde varis riskine dikkat çekiyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Bolat, “Bilinenin aksine yalnızca uzun süre ayakta durmak değil, hareketsiz kalmak da varis oluşuma neden oluyor” ifadelerini kullanarak varisten korunma yollarını ve tedavi yöntemlerini açıkladı.

Uzun Süre Oturur Pozisyonda Kalınmamalı

Varislerin toplardamar kapakçığının sorunlu olmasıyla ortaya çıkan damar genişlemesi ve kılcal damarlarda oluşan kanamalardan kaynaklandığını belirten Op. Dr. Mustafa Bolat, “Varisler; bacaklarda mavi mor şişlikler, ayakta durmakla artan ağrı, huzursuzluk hissi, bacaklarda uyuşukluk, gece krampları, kaşınma, parmaklarda uyuşma, ciltte renk değişikliği, damarların cilt dışına taşması ve bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama gibi belirtilerle kendini gösterir. Toplumda bir ileri yaş rahatsızlığı olarak bilinse de varis her yaştan insanda görülebilen, hareketsizlikle tetiklenen ve tedavisi geciktirilmemesi gereken önemi bir sorundur. Özellikle de pandemi seyrinin ağırlaştığı bu dönemde evde geçirdiğimiz süreci egzersiz yapmadan geçirirsek, koronadan kaçarken varis tehlikesiyle burun buruna gelmemiz an meselesi. Bu riski azaltmak için gün içinde bol bol su tüketmek, düzenli kültür fizik hareketleri yapmak, bacakların rahat olacağı bol giysiler giymek, uzun süre oturur pozisyonda kalmamak ve sigaradan uzak durmak çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Evde

Varis Tedavisinde Cerrahi Ameliyat Şart Değil

Varis tedavisine fark edildiği an başlanması gerektiğininin altını çizen Bolat, “Tedavi edilmeyen varisler, pek çok hastada spontane kanama, venöz bacak ülseri gibi potansiyel olarak yaşamı tehdit edici tabloların gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle belirtiler fark edildiği an tedavi için adım atılması çok önemlidir. Ancak ne yazık ki toplumda varis tedavisinde tek yöntemin ameliyat olduğuna dair kanılar bulunuyor ve hastalar bıçak altına yatmak istemedikleri için tedavilerini geciktirebiliyorlar. Oysa varis tedavisinde cerrahi ameliyat şart değil. Bugün Skleroterapi (köpük tedavisi) veya lazer tedavisi yöntemleriyle varis tedavisini kolay ve zahmetsizce yapabiliyoruz. Pandemi nedeniyle fiziki olarak kliniklere gelmekten çekinen hastaların destek taleplerine ise internet sitemizden yanıt veriyoruz.” dedi.

#Far #Varis #VarisTedavisi

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page