Fatih Birol: Elektrik Ve Doğalgaz Faturaları Düşecek

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, elektrik ve doğalgaz faturalarının düşeceğini söyledi.

Dünyada doğalgaz ve petrole olan isteğin düşmesi nedeni ile fiyatların az olduğunu ifade eden Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Yeni kontratlarla birlikte elektrik ve doğalgaz faturalarında da gerileme olacak” dedi.


Pandemi sebebi ile enerji sektörü de büyük bir şok yaşadı. Bu yıl dünya enerji kullanımı %5 azalsa da, sektör 2008 finansal krizinden yedi kat daha derin bir kriz gördü. Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, petrol fiyatlarının 50 dolar gibi az bir seviyede olduğuna işaret ederek, “Kısa süre içerisinde 70 dolara yükselebileceğini düşünmüyorum. Kullanılmayan bir petrol stoku var dünyada. Doğalgaz fiyatları da düşük seviyede. Doğalgaz ve petrole talep düşüklüğü nedeni ile elektrik ve doğalgaz faturalarında düşüş beklenebilir” dedi.

“ENERJİ PİYASASININ YENİ KRALI GÜNEŞ OLDU”

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünde düzenlenen online toplantıda konuşan Başkan Fatih Birol, “Birçok ülke iklim değişikliğini engellemek için emisyonları azaltma hedefleri belirledi. Bu hedeflere ulaşmanın yolu, temiz enerji teknolojilerini daha fazla kullanmaktan geçiyor. ABD yeni yönetimle, kendi adına iklim değişikliğiyle mücadelede bazı taahhütlerde bulunacak ve dünya çapında bu konuda bir seferberlik ilan edecek. Yenilenebilir enerji yatırımları artacak. Enerji piyasasının yeni kralı güneş oldu. Petrolle çalışan araçlar azalacak” ifadelerini belirtti.

“KARBON SINIR VERGİSİ”

Avrupa ve Amerika’nın çok yakında “karbon sınır vergisi” getireceğine işaret eden Başkan Fatih Birol, şu değerlendirmede bulundu:

Bu ne demek? Diyelim Fransa, Çin’den bir mal alacak. Çin’de o ürün yapılırken, onun karbon ayak izinin ne olduğuna bakılacak. Ona göre eğer 10 TL ise , bunu cezalandırıp 12 TL’ye yükseltecek ve bu, Çin’in aleyhine olacak. Bu başka ülkelerde de böyle olacak. Şu anda AB, yakında da ABD bu konuyu gündeme getirecek. Bu konu, dünya ticaret tartışmalarının en önemli odaklarından biri olacak. Türkiye gibi ihracatının çok büyük bölümünü Avrupa ve Amerika’yla yapan bir ülke için mutlaka göz önüne alınması gereken bir konu.

#DoğalgazVeElektrik