Fazla Tuzun Sebep Olduğu 5 Hastalık

Dünya Sağlık Örgütü, günlük tuz tüketimini 5 gramla (1 çay kaşığı) sınırlarken, ülkemizde bu miktar 18 grama çıkıyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Bodur Yalçın, kararında tüketilen tuzun sinir sisteminin sağlıklı işlemesinden kan basıncının düzenlenmesine dek birçok yararının olduğunu, buna karşılık günlük fazla tuz miktarı tüketilmesinin kalp damar rahatsızlıklarından böbrek hastalıklarına kadar birçok ciddi probleme neden olabileceğini vurguladı.

Yemeklere tuz koyulmadan da, yediğimiz besinlerden günde 5 gram tuz elde edebildiğimizi, yüksek oranda tuz içermesinden dolayı işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durmak gerektiğini belirten Yalçın, fazla tuz tüketmenin yol açtığı 5 hastalığı anlatarak önemli uyarılarda bulundu. İşte o hastalıklar;

Hipertansiyon

Fazla miktarda alınan sodyum yüksek kan basıncına neden oluyor ki inmelerin yüzde 62’sinden, kalp hastalıklarının da yüzde 49’undan yüksek kan basıncı sorumlu. Yapılan çalışmalar; yüksek oranda sodyum tüketen çocukların da hipertansiyona yatkın hale gelebileceğini ortaya koyuyor. Diyetle alınan tuzun 10 gramdan 5 grama düşürülmesi ile inme riski, kalp damar rahatsızlıkları riski azalabiliyor.

Fazla

Böbrek hastalıkları

Tuz tüketiminin azaltılması, böbrek hastalığı tedavisinin en temel basamağını oluşturuyor. Çünkü çok miktarda tuz tüketildiğinde böbrek içindeki kılcal damarlarda kan basıncı yükselip harabiyet başlıyor ve bu harabiyete bağlı olarak idrardan protein kaçağı meydana geliyor. Protein kaçağının başlaması böbrek hasarının geliştiğini gösteriyor. Fazla tuz kullanımı aynı zamanda böbrek taşı oluşmasına da zemin hazırlıyor.

Ödem

Sabahları uyandığınızda ellerinizde ve yüzünüzde şişlikler olması, ayakkabılarınızın ayağınızı sıkması ve çorabınızın ayağınızda iz bırakması ödeminiz olduğunu gösteriyor. Hücreler arası sıvının artması anlamına gelen ödemin en önemli sebeplerinden biri gereğinden fazla tuz tüketimi. Tuz tüketimini kısarak ve uzun süre hareketsiz kalmamaya dikkat ederek ödemin vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.

Osteoporoz

Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısının zayıflaması sonucunda, kemik kırılganlığında artış ile kendini gösteren bir iskelet hastalığı. Haddinden fazla tuz tüketmek, kemiklerden kalsiyum serbestleşmesine, böbreklerden kalsiyum kaybına ve dolayısıyla osteoporoza neden oluyor. Osteoporozdan korunmak için kalsiyumdan zengin bir diyet, yeterli vitamin tüketimi, düzenli egzersiz yapılması ve fazla tuz kullanılmaması gerekmektedir.

Fazla


İnsülin direnci

“Fazla tuz tüketimi şekeri de etkiler mi?” demeyin. Fazla tuz tüketimiyle insülin direnci arasında birçok ilişki bulunuyor. İlk olarak fazla tuz tüketimi, hücrelerdeki insülin sinyal yollarını bozarak insüline karşı artmış dirence yol açıyor. Aynı zamanda fazla tuz tüketimi, yağ deposundan adiponektin isimli maddenin salgılanmasına; adiponektin ise karaciğer yağlanmasını tetikleyerek fazla insülin salgılanmasına sebep oluyor. Sağlıklı bir yaşam için tuzun şekerle olan bu ilişkisini aklınızda tutmanızda yarar var.

Tuz Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Bodur Yalçın “Son günlerde kaya tuzu ve himalaya tuzu gibi iyotsuz tuz kullanımının özendirilmesi ülkemiz açısından önemli sağlık problemlerine yol açabilir. Ülkemiz halen iyot eksikliği olan bölgeler arasındadır ve bu nedenle 1998 yılından bu yana sofra tuzlarının iyotlanması zorunlu hale getirilmiştir. İyot sinir sistemi gelişimi için çok kritik bir maddedir ve özellikle hamile kadınların sağlıklı bebek gelişimi için iyotlu tuz kullanması hayati önem taşımaktadır. Ayrıca iyotsuz tuz kullanımının tiroit kanserine yol açtığına dair uyarılar da bulunmaktadır. Bu nedenle tiroit bezi fazla çalışan hastalar dışında iyotsuz tuz tüketimi önerilmemektedir” dedi.

Dr. Özlem Bodur Yalçın, tiroit bezi fazla çalışan hastalar için, “İyot, tiroit hormonu üretiminde anahtar rol oynar. Düşük iyotlu beslenme ile tiroit hormon sentezi azaltılabilir.”

#Tuz #TuzunZararı

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör